В умовах карантину і закритих кордонів серйозну потребу в сезонних і постійних працівниках з України відчуває низка країн ЄС, серед яких і Польща. Однак, нещодавня ситуація з фінським чартером для українських сезонних працівників демонструє, що через нескоординовані, непублічні дії окремих бізнесменів і чиновників різних держав, ситуація тільки погіршується, йдеться у заяві міжнародної компанії з працевлаштування GremiPersonal до бізнесу і політиків України та Польщі.
На її переконання, від цього постраждають усі: і звичайні громадяни, і бізнес, і політики.
Вперше інформація про те, що Міністерство праці планує організувати чартерні рейси із сезонними працівниками до Фінляндії , з‘явилося 6 квітня у фінських ЗМІ та відразу було спростовано Посольством Фінляндії в Україні.
Прем‘єр-міністр України Денис Шмигаль 22 квітня заявив, що українська влада прикладе максимум зусиль, щоб залишити українців на Батьківщині.
Слова прем‘єра підкріплені на законодавчому рівні Постановою Уряду від 23.03.2020 №228. Однак, 23 квітня українська преса інформує про відправку першого чартера до Фінляндії з 186 працівниками з України. Посередником в організації чартеру виступає естонська приватна компанія, як повідомляють у прес-службі МАУ.
Відправка чартерів до Фінляндії викликала серйозний резонанс в українському суспільстві. Український уряд почали звинувачувати у непослідовній політиці На період 28 квітня інші заплановані чартери до Фінляндії були скасовані.
Одночасно посол Естонії в Україні Каймо Кууск в коментарі естонському виданню ERR розповів, що Фінляндія цієї весни планувала привезти з України близько 14 000 працівників, але зараз український уряд призупинив чартерні рейси та закрив кордони. У Фінляндії шукають варіанти з відправленням чергових чартерів в зв'язку з початком збору весняного врожаю. У фінських ЗМІ 28 квітня пишуть, що українські працівники можуть потрапити до Фінляндії через Білорусь.
Раніше цього дня, 28 квітня, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба під час онлайн-брифінгу заявив, що Кабмін тимчасово заборонив українським заробітчанам поїздки за кордон, хоча Україна отримує звернення від держав-партнерів про потребу в українських робітниках. За словами Кулеби, зараз цілі уряду спрямовані на те, щоб повернути додому українців, які застрягли в різних країнах. Тому організовувати масові чартери на вивезення українців до країн, де продовжується пандемія, в міністерстві вважають «нелогічним». Водночас очільник відомства наголосив, що уряд готовий до перегляду позиції.
Як повідомлялось, Польща опинилася в скрутній ситуації після масового від'їзду українських заробітчан.