Президент Дональд Трамп у понеділок закликав губенаторів американських штатів придушувати протести, які охопили міста країни. Він заявив, що чиновники повинні «домінувати» і заарештовувати людей, щоб відновити порядок після шостої ночі вандалізму і грабежів, повідомляє Reuters.
Трамп провів відеоконференцію з губернаторами штатів, під час якої вимагав від них більш радикальних заходів для боротьби з протестами, що спалахнули після смерті афроамериканця Джорджа Флойда.
За даними видання, в ході розмови Трамп називав глав штатів «слабкими» і наполягав на тому, що їм «доведеться стати набагато жорсткішими».
«Ви повинні домінувати, – сказав Трамп губернаторам в приватній розмові, повідомляє New York Times. – Якщо ви не домінуєте, ви марно витрачаєте час – вони будуть на вас наїжджати, а ви будете виглядати, як купа придурків».
У більш як 40 містах США запроваджено комендантську годину і введено частини Національної гвардії. Громадські заворушення наразі тривають у 36 містах США, від Нью-Йорка і Вашингтона до менших міст.
В Луїсвіллі, штат Кентуккі, цієї ночі було вбито одну людину, коли поліція і війська Національної гвардії відкрили вогонь, намагаючись розігнати натовп. Загалом повідомляється про 4 загиблих, включаючи одного правоохоронця.
«Це щось руйнівне і несамовите, – коментує 30-річна Алекс Флауерс, підмітаючи вранці розбите скло з тротуару біля магазину вживаного одягу в Санта-Моніці, штат Каліфорнія. – Я прийшла, щоб допомогти очистити зруйноване місто і допомогти власникам бізнесу».
Протести почалися після загибелі афроамериканця Джорджа Флойда під час арешту поліцеськими в Міннеаполісі минулого понеділка.
На відеозаписі видно, як поліцейський стояв коліном на шиї 46-річного Флойда протягом майже 9 хвилин, перш ніж він помер. Дерека Шовена, 44-річний поліцейського, звільнили після інциденту, а згодом заарештували. Його звинувачують у ненавмисному вбивстві другого ступеня. Він був звільнений під заставу в розмірі $500 000 і має постати перед судом 8 червня.
Смерть Флойда – далеко не перша в низці подібних інцидентів, що викликала бурхливий протест проти расизму в правоохоронних органах.
Трамп засудив вбивство Флойда і пообіцяв встановити справедливість, але не зробив жодної серйозної публічної заяви з цього приводу. У Twitter він назвав протестувальників «бандитами» і погрожував застосувати американські збройні сили.
Критики звинувачують республіканського президента в розпалюванні конфлікту і расової напруженості, а не в намаганні об'єднати країну і вирішити проблему расизму, пише видання.
При цьому, як ми писали, поліцейські в США масово висловлюють підтримку протестувальникам і приєднуються до протестів.