Державні банки не можуть позбутися спадщини проблемних боргів бізнес-груп, але можуть додатково погіршити інвестиційну привабливість через надмірне нарощування портфеля облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП). Про це повідомляється на сайті Національного банку України (НБУ) у середу, 24 червня.
«Переважно внаслідок реалізації кредитного ризику суттєво посиляться загрози достатності капіталу низки банків. Найпомітніше – для двох державних… Загалом потреба в капіталі може виникнути для 9 з 26 банків, що стрес-тестувалися. На них припадає 30% активів сектору. Серед них два державні банки з часткою 25% активів. Сукупна потреба в капіталі протягом одного року може становити 10,3 млрд грн», – зазначається у повідомленні.
У повідомленні, зокрема, зазначається, що близько третини об’єктів «зеленої» енергетики фінансувалося кількома вітчизняними банками, які активно кредитували цей сегмент і допустили надмірну концентрацію кредитів галузі.
«Найактивнішими були держбанки – сьогодні їхня частка в кредитах цьому сегменту становить 78%. Останні зміни в регулюванні ринку прямо впливають на фінустанови, які допустили концентрацію зелених кредитів у своїх портфелях, попри неодноразові застереження НБУ», – визнають у Нацбанку.
Центральний банк також відзначає ризики, які виникають для держбанків через вкладання коштів в ОВДП.
«Держбанки збільшили обсяги купівлі ОВДП, кредитування муніципалітетів та інфраструктурних проєкт. Доступ до кредитів рефінансування від НБУ дає їм змогу здійснювати такі операції у великих обсягах. Така практика прийнятна в поточному році, зважаючи на різке зростання дефіциту бюджету та труднощі із залученням фінансування від інших кредиторів. Проте надалі вона може мати небажані наслідки для бізнес-моделей та інвестиційної привабливості держбанків», – підкреслюється у повідомленні.
За даними НБУ, держбанки на кінець травня мали на балансі держоблігації вартістю 386 млрд грн, або 84% загального обсягу паперів у власності українських банків: у березні – травні держбанки сукупно збільшили свої інвестиції в ОВДП на 60 млрд грн.
«Активне придбання ОВДП держбанками суттєво змінить структуру їхніх активів. За оцінками НБУ, частка урядових цінних паперів у активах на кінець 2020 року може зрости до 50%», – визнають в Нацбанку.
Згідно з повідомленням, держбанки по суті можуть стати квазіфондами фінансування державних програм: в їх пасивах зросте частка фондування від НБУ, вартість якого прив’язана до облікової ставки, через що сформуються додаткові процентні ризики.
Крім того, у повідомленні зазначається, що збільшення портфелю ОВДП у держбанках ускладнить роботу над зниження частки держави у банківському секторі.
Як повідомлялося, парламенту пропонують створити тимчасову слідчу комісію для розслідування наслідків діяльності НБУ у 2014-2019 роках.
Вплив кризи на корпоративний кредитний портфель в розрізі галузей