Національна поліція в березні підписала договір на постачання 1200 бронежилетів з компанією-дилером українського підприємства оборонної промисловості «Темп-3000». Нею виявилася чеська компанія «EccentriCITY INVEST», яка на липень планує постачання. Про це повідомляє видання «Радіо Свобода».
«Про пов’язаність чеської та української фірм свідчить і тендер Нацполіції на закупівлю 1200 бронежилетів. У березні цього року Нацпол уклав угоду з EccentriCITY INVEST і вже на липень заплановане постачання», – зазначають журналісти.
Виробником бронежилетів є українська компанія «Темп-3000». Вона на ринку вже понад 30 років. Від початку військових дій на Донбасі «Темп» суттєво наростив обсяги постачання захисту й бронежилетів для української армії та силовиків. У 2019 році ця компанія виграла тендер на 176 млн.
Після перемоги «Темпа» на тендері, один із виробників-учасників робочої групи, яка працювала над вимогами до бронежилета, вийшов з публічною заявою: ще напередодні оголошення закупівлі в лабораторії Міноборони були проведені випробування, які показали, що «м'який захист» у бронежилеті «Темп» при намоканні втрачає свої властивості – і прострілюється. А це – ризик для життя бійця. Адже ці випробування імітують осколкове поранення в зоні бойових дій.
Однак засновник «Темп-3000» Юрій Євтушенко запевнив, що в Міністерство оборони і не вимагали, щоб їхній виріб витримував занурення у воду.
«Замовник може вимагати – але замовник цього не вимагав. І ось це – дуже важливо. Тому що шахрайство якраз не з мого боку, а зі сторони інших – які вводять в оману і вас, і громадськість. І грають на цьому. І через цю оману люди – військові – несуть відповідальність», – говорить він журналіста «Радіо Свобода».
На початку весни 2020 року новий 13-мільйонний тендер на закупівлю бронежилетів оголосила одна зі структур Міноборони – Головне управління розвідки. До нього одразу з’явились зауваження з боку одного з потенційних учасників – приватного харківського виробника.
«Підприємці побачили дискримінаційні вимоги з боку замовника і пішли до Антимонопольного комітету: мовляв, Управління розвідки підіграє конкретному постачальнику – тому самому, який виготовляє «Корсари» і його модифікації. Тобто, «Темп-3000», – запевняють журналісти.
Вони також додають, що в міністерстві визначились із новими технічними параметрами, за якими розроблятимуть бронежилети для майбутніх закупівель. І вони більше відповідають вимогам конкретного виробника – «Темпа». Відповідний документ був опублікований на сайті Міноборони – ще у квітні 2019-го, і з того часу зміни не вносились. Ідеться про те, що бронежилет повинен витримувати температуру 180 градусів, але його не будуть перевіряти на водостійкість. Натомість, експерти запевняють, що останній критерій є важливішим ніж перший.
Зазначимо, 26 червня 2019 року Державне бюро розслідувань (ДБР) провело близько 40 обшуків у службових осіб Міністерства оборони за справою про закупівлю за завищеними цінами речей для Збройних сил (ЗСУ). Що важливо, були закуплені 20 000 бронежилетів поганої якості й намети, не придатні для проживання.
Уже 9 липня 2019 року ДБР оприлюднило фрагменти записів телефонних розмов неназваних людей щодо постачання бронежилетів. За інформацією ДБР, представлені записи свідчать про те, що чиновники Міноборони знали, що бронежилети прострілюються, але, попри це, взяли продукцію у виробника.
Як відзначили в ДБР, зараз проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактами закупівлі посадовцями Міністерства оборони України майна для військовослужбовців. Збиток державі за попередніми оцінками близько 100 млн грн.
11 листопада 2019 року суд обрав запобіжний захід Дмитру Марченку – фігуранту кримінального провадження за фактом закупівлі неякісного речового майна за завищеною ціною для Збройних Сил України. Запобіжним заходом обрано тримання під вартою або внесення застави в розмірі 76 млн грн. Згодом суд звільнив його під заставу.
До того ж, колишній міністр оборони Андрій Загороднюк, який прийшов на заміну Степану Полтораку, в інтерв’ю Радіо Свобода розповідав: відомство поки не планує відкликати з військ «бронежилети під слідством».