Глава делегації України в Тристоронній контактній групі з врегулювання ситуації на Донбасі, перший президент України Леонід Кравчук в ефірі телеканалу «Україна 24» назвав свої першочергові кроки у складі Тристоронньої контактної групи щодо Донбасу. Він має намір підняти на переговорах два питання – створення фонду для відновлення Донбасу, а також вільної економічної зони.
«Перший крок – наступальний. Почнемо з Будапештського меморандуму. Україна тоді склала ядерну зброю, 175 ракет. На кожній ракеті стояло по п'ять боєголовок, загалом – понад 1000. Кожна шахта коштувала мільярд доларів, тих доларів, зараз це близько 300 млрд. І цей крок України мав дуже велике значення для зменшення ядерних арсеналів і витрат на ядерні арсенали тих ядерних держав, які сьогодні існують», – сказав перший президент.
За словами Кравчука, Україна, виходячи з цього, має право порушити питання про створення спеціального фонду для відновлення зруйнованого Донбасу.
«Якщо ми це обговоримо й подамо в широкому плані, дипломатичними зусиллями всіх разом, і Росія підтримає... Я хочу фонд реанімації Донбасу, люди почнуть відразу за щось конкретне братися», – сказав він.
Як зазначив Кравчук, друга ініціатива стосується створення вільної економічної зони на Донбасі.
«Коли я був президентом, ми створили вільну економічну зону, куди увійшли Донецька, Луганська, Дніпропетровська області. Потім про це забули. Я думаю, зараз це також треба зробити – не тільки на контрольованих територіях, а у всіх областях. І коли люди займуться конкретними справами, туди підуть інвестиції. І не треба буде говорити про якийсь особливий статус Донбасу», – сказав перший президент.
Також Леонід Кравчук вважає, що представники окупованих територій Донецької й Луганської областей повинні чітко сформулювати, яким вони бачать майбутнє так званих ОРДЛО.
«Судячи з їхніх заяв, «виборів», які там вже відбулися, вони (представники ОРДЛО – ІФ) хочуть автономії, федералізації. Вони хочуть, щоб це була територія з ознаками не тільки якогось «особливого статусу управління», а щоб це була територія з ознаками державності. Тобто вони беруть дуже високо. Росія поки що говорить про «особливий статус», як це записано в Мінських документах. Але там записали так, що ми самі не знаємо, що це таке», – сказав він в ефірі телеканалу «Україна 24» в суботу.
Кравчук нагадав, що коли починалися події на Донбасі, він уже звертався на одному з телеканалів до ватажків так званих «ДНР» і «ЛНР», щоб вони підготували письмові пропозиції про те, що хочуть мати на території цих районів. «Або це «особливий статус», або це щось таке, де є ознаки державності, або це автономія. Напишіть, на які кроки ви могли б піти, щоб був компроміс, щоб можна було домовлятися. Жодної відповіді я не отримав», – зазначив він.
Кравчук наголосив, що говорить про «особливу систему управління» на цих територіях, оскільки, на його думку, там управління не може дублювати ті схеми управління, які існують в інших регіонах, оскільки в ОРДЛО склалася досить складна і не схожа на інші регіони України ситуація.
Кравчук вважає, що Україна не повинна вести переговори з представниками ОРДЛО на рівні президента країни, на високому державному рівні, але потрібно шукати формати, коли можуть вести діалог інші учасники переговорів, наприклад, цим може зайнятися в разі призначення членом делегації в ТКГ перший прем'єр-міністр України Вітольд Фокін.
«Там є люди, які не зав'язані на суто політичних питаннях. Можливо, є вчені, ще хтось. Можна створити з того, і з того боку, і почати говорити на цьому рівні. Щоб це не виглядало одразу як державний рівень. І коли вони напишуть якусь дорожню карту, і цю карту узгодять, тоді можна буде ставити питання на більш високому рівні для остаточного рішення», – пояснив він.
Як повідомлялося раніше, Кравчук замінив Кучму на переговорах у Мінську.