Глава компанії Rakuten Viber (яка володіє месенджером Viber) Джамел Агауа дав інтерв'ю Forbes, в якому розповів про арешт співробітників, відключення інтернету в Білорусії і про майбутнє мінського підрозділу.
Офіс Viber в Мінську знаходиться в центрі міста, близько до місця протестів, каже Агауа. 13 серпня невідомі озброєні люди в чорному одязі заблокували офіси «Яндекса» і Uber в Мінську – після цього Viber негайно вирішив відправити співробітників працювати з дому і закрити офіс.
«Тому що наш офіс дуже близько до офісів Uber і Яндекса. Ми боїмося, що деякі працівники не зможуть потрапити в офіс. Ми вирішили евакуювати наш офіс заради безпеки. Тому що ми не знали, чому ці люди захопили офіси», – пояснює Агауа таке рішення.
Всього в Мінську працює 120 співробітників компанії, але через пандемію в офісі знаходилося тільки 20 осіб, уточнив глава Viber.
За словами Агауа, під час протестів затримали двох інженерів компанії і батька одного зі співробітників. Зараз з ними працюють адвокати, причини арешту невідомі.
За його словами, затримані співробітники «навіть не протестували»: один опинився поруч з місцем, де заарештовували інших, а інший був спостерігачем на виборчій дільниці.
«Одного відпустили на вихідних, ми дуже вдячні за це, він відчуває себе добре, хоч і не розуміє, чому був заарештований. Другий в лікарні з серйозними травмами. Згідно із законом, він все ще під арештом», – сказав Агауа.
Протягом 3-4 днів Viber працював з перебоями через «блокування інтернету владою», розповідає Агауа. Перед цим месенджер зафіксував пікове використання за день.
«Ми також працювали над VPN, щоб дозволити користувачам користуватися Viber, незважаючи на блокування», – каже він.
Аудиторія активних користувачів месенджера становить 76% населення Білорусії, або приблизно 6,5 млн осіб.
Деякі ІТ-компанії офіційно заявили, що залишають Білорусь, нагадує Агауа. «І звичайно, до нас звернулися з проханням підписати цей документ. Проблема була в тому, як він був написаний», – пояснює він. Про який саме документ мова, він не уточнив.
«Якщо ситуація не покращиться, ми не будемо більше інвестувати в Білорусь. Таке може бути, тому що як компанія, ми не можемо інвестувати в країну, де люди живуть в страху. Це неможливо», – зазначив гендиректор.
«Але підписувати папір, в якому написано, що якщо нічого не зміниться, то ми просто закриємо наш офіс і поїдемо... А що буде з співробітниками? Як це їм допоможе, якщо вони втратять роботу?», – дивується він.
Однак Viber планує підтримувати затриманих співробітників «до останніх хвилин, до останніх днів», каже Агауа.