Міністерства енергетики країн Балтії досягли згоди про припинення закупівлі електроенергії у Білорусі після запуску Білоруської АЕС, повідомило у вівторок міністерство економіки Естонії, на яке посилається Інтерфакс.
«Досягнута угода містить елементи, що покращують ринкову позицію і перспективи наших виробників електроенергії», – прокоментував наслідки угоди для Естонії міністр економіки Тааві Аас.
Для припинення торгівлі електроенергією з Білоруссю буде використовуватися система розпізнавання походження електроенергії.
В скороченому обсязі торгівля продовжиться на російсько-латвійському напрямку. Для цього будуть використовуватися залишкові потужності від внутрішньої торгівлі між країнами Балтії. Між Литвою і Калінінградом торгівля електроенергією продовжиться в нинішньому обсязі.
Як очікують країни Балтії, в зв'язку з прийнятою угодою торгівля електроенергією між ними і третіми країнами скоротиться наполовину. Угода діятиме до синхронізації енергосистем країн Балтії з Центральною Європою, запланованою на кінець 2025 року.
Перший енергоблок БілАЕС, яка розташовується поблизу міста Островець, за планом має бути введений в експлуатацію в 2020 році, другий – в 2021-му.
На виробленні єдиної позиції країн Балтії щодо відмови від закупівлі електроенергії у Білорусі після введення в експлуатацію БілАЕС наполягала Литва.
Ще в червні 2017 року литовський парламент закріпив у законі твердження про те, що БілАЕС є небезпечною і створює загрозу національній безпеці Литви, навколишньому середовищу та громадському здоров'ю. Метою цього закону також було обмеження імпорту електроенергії з Білорусі.
Раніше повідомлялося, що Литва й Естонія будуть разом переконувати країни Балтії відмовитися від електроенергії з БілАЕС.
Нагадаємо, на початку серпня МЗС Литви відправило у посольство Білорусі ноту протесту, в якій засудило дії країни щодо початку завантаження ядерного палива на АЕС.