Білоруські протестувальники вважають результати президентських виборів, що пройшли 9 серпня, сфальсифікованими, а справжнім президентом – кандидата від опозиції Світлану Тихановську. З ініціативи Тихановської в країні створено Координаційну раду щодо забезпечення трансферу влади. Одне із завдань ради – вести діалог опозиції з білоруською владою.
До Координаційної ради увійшли кілька топ-менеджерів і підприємців з Білорусі. Forbes розповів про бізнесменів, які підтримують протест.
Максим Богрецов
Богрецов – віце-президент розробника софта EPAM Systems. Він пропрацював у компанії 23 роки. Як пояснював він сам, в день виборів він відчув «унікальне почуття гордості» за небувалу активність і згуртованість білорусів, до якого «швидко додалося почуття сорому». Дії влади він назвав «безпрецедентним терором», небаченим в країні з часів Другої світової війни. На роботі він «без кінця пояснював клієнтам план компенсації втраченого виробництва в Білорусі або вислуховував, як вони вимагають всі функції винести за межі країни».
Після цього Богрецов взяв безстрокову відпустку і приєднався до Координаційної ради з передачі влади новому президенту, щоб «допомогти побудувати суспільство, де правда, факти і відповідальність державних органів перед власним народом – не порожні слова». За його словами, це можна зробити за допомогою цифрових технологій, які вже показали, що «дурити, обманювати, порушувати закон і ховатися за державні чини в сучасному світі дуже складно – всі на виду».
Микита Мікадо
Співзасновник компанії PandaDoc, яка розробляє софт для документообігу. Головний офіс PandaDoc знаходиться в Сан-Франциско, але розробка залишилася в Мінську. Коли після президентських виборів в Білорусі почалися масові протести проти фальсифікації, Мікадо через Instagram запропонував допомогу силовикам, які не хочуть брати участь в придушенні мирних протестів. За його словами, надійшли сотні заявок на надання допомоги.
Вранці 2 вересня в мінський офіс PandaDoc прийшли представники правоохоронних органів. «Працівників PandaDoc закрили в офісі, забороняють користуватися телефонами, вимагають розблокувати комп'ютери, інакше техніку обіцяють забрати», – розповів Мікадо. Компанію перевіряють на предмет ухилення від сплати податків. Ці підозри підприємець називає необґрунтованими, а дії правоохоронців – «політичними репресіями».
Олексій Щурко
Засновник і гендиректор компанії Gurtam, що розробляє софт для GPS-моніторингу. У компанії є офіси в Мінську, Москві, Бостоні, Дубаї і Буенос-Айресі. Щурко обіцяв виділити $500 000 «на реабілітацію і допомогу тим, хто постраждав від жахливих подій минулих днів». Увійшов до Координаційної ради щодо передачі влади новому президенту.
Павло Білоус
Заснував в 2014 році інтернет-магазин Symbal.by з продажу сувенірів з національною символікою. Компанія виконувала в тому числі держзамовлення. Пізніше в Мінську відкрився і офлайн-магазин Symbal, який тимчасово припинив роботу в червні 2020 року. Це сталося після появи в продажу футболок з написом «ПСИХО3%», яка натякає на рейтинг чинного президента. «3% – народний мем, який з'явився завдяки опитуваннями на сайтах. Сам Олександр Лукашенко не раз «психозом» називав ситуацію з коронавірусом», – пояснював Білоус.
Першу партію футболок з написом «ПСИХО3%» вилучила міліція, потім в магазин прийшли з податковими та іншими перевірками. «З усіма перевірками і зверненнями з різних інстанцій нам дали зрозуміти, що працювати не дадуть. 28 червня був останнім робочим днем, про що ми оголосили заздалегідь – і за п'ять днів продали практично все, що було в наявності, 95% продукції. В день було по 500 покупців, і за ці п'ять днів ми реалізували стільки товару, скільки в звичайному режимі продаємо за чотири місяці», – розповів підприємець.
Білоус також приєднався до Координаційної ради опозиції.
Максим Знак
У 2007 році заснував юридичну фірму «ЮрЗнак», яка пізніше об'єдналася з компанією Borovtsov & Salei (вона надає послуги бізнесу). Під час передвиборної кампанії Знак був юристом виборчого штабу екс-глави Білгазпромбанку Віктора Бабарико, а потім – штабу Світлани Тихановської. Увійшов до Координаційної ради опозиції.
Віталій Волянюк
Співзасновник порталу про підприємництво Probusiness.io. У сайту понад 600 000 унікальних користувачів на місяць, за даними Google Analytics. Увійшов до Координаційної ради.
«Після тих вбивств і жорстокостей, які відбулися на вулицях наших міст, всі, хто до них причетний, залишилися при посадах. І нічого не чути про розслідування та кримінальні справи щодо тих, хто застосував до мирних громадян абсолютно непропорційну силу! У кожного загиблого і потерпілого, закатованого, є сім'я, родичі, друзі. Якщо ці люди будуть бачити, що ніякої справедливості і законності в країні більше немає і не буде, вони можуть добиватися її відновлення вже зовсім іншими методами. Все це було в історії не раз, і все це може повторитися знову», – сказав Волянюк. На його думку, білоруські працівники IT-сфери виїдуть з країни «практично в повному складі».
Тетяна Маринич
Заснувала сайт про стартапи і інновації Bel.biz, бізнес-клуб і коворкінг Imaguru, міжнародну школу інноваційного підприємництва TechMinsk. Також увійшла до Координаційної ради Білорусі. Маринич бачить ризик в тому, що білоруська IT-галузь, «єдина з небагатьох, що приносять дивіденди не тільки економічні, а й іміджеві – стане надбанням інших країн». За її словами, «компанії закривають офіси, перевозять співробітників», а точка неповернення в стосунки з діючою владою пройдена.
«Попереду тільки крах. Крах страшної, гниючої системи, в основі якої придушення страхом, системи, якій не потрібні люди, не потрібно нічого крім влади і насильства», – писала Маринич.
Дмитро Навоша
Співзасновник і екс-гендиректор порталу Sports.ru. Спільно з правозахисником Андрієм Стрижаком і підприємцями 14 серпня оголосив про запуск Фонду солідарності для допомоги громадянам, які втратили роботу в зв'язку з участю в акціях протесту і страйки. Тільки за перший день роботи фонд зібрав більше 4 млн рублів.
Нагадаємо, Лукашенко звинуватив Україну, Польщу, Чехію та Литву в управлінні акціями протесту в Білорусі.