Держсекретар США Майк Помпео заявив, що Сполучені Штати відновили передбачені ООН санкції проти Ірану і пообіцяли вжити заходів, якщо інші країни не приєднаються. Між тим, як повідомляє RFI, глава європейської дипломатії Жозеп Боррель вважає, що Вашингтон не може відновлювати санкції, оскільки вийшов з так званої іранської ядерної угоди.
Американська сторона вважає, що Іран порушив зобов'язання, закріплені в угоді від 2015 року. Тому США, як одна зі сторін, що підписали угоду, має право ініціювати відновлення санкцій Ради Безпеки ООН.
«США очікують, що всі члени ООН в повному обсязі виконають свої зобов'язання по реалізації цих заходів», – йдеться в заяві Помпео.
Країни ЄС, зі своєї сторони, переконані, оскільки США вийшли з угоди в 2018 році, то вони тепер не можуть ініціювати відновлення санкцій ООН. Боррель також пообіцяв, що докладатиме усіх зусиль, щоб домогтися дотримання ядерної угоди всіма сторонами.
З аналогічною заявою раніше також виступили Франція, Великобританія і Німеччина.
«Будь-які дії або заходи США» по відновленню санкцій «не матимуть юридичних наслідків», – йдеться в спільній заяві глав МЗС трьох країн.
У Тегерані вважають заяви влади США брехливими.
«Ми очікуємо, що міжнародне співтовариство і всі країни світу виступлять проти безвідповідальних дій режиму в Білому Домі», – зазначив глава МЗС Ірану Мохаммад-Джавад Заріфа.
Нагадаємо: на початку року Іран оголосив про остаточний вихід з ядерних домовленостей по Спільному всеосяжному плану дій (СВПД) по своїй атомній програмі.
Як повідомлялось, станом на початок березня обсяги збагаченого урану в Ірані перевищили позначку в одну тонну і таким чином уп'ятеро перевищили ліміт, встановлений ядерною угодою від 2015 року.
На початку вересня Іран почав будівництво цеху для виробництва удосконалених центрифуг для збагачення урану неподалік свого ядерного об'єкта в Натанзі.