Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) погіршив прогноз скорочення реального ВВП України у 2020 році – до 5,5%, у наступному році його зростання складе 3%. Про це повідомляє Інтерфакс-Україна.
«Ризики зниження залишаються значними, відбиваючи невпевненість щодо майбутнього соціального дистанціювання, а також виконання зобов'язань з проведення політичних і структурних реформ в надзвичайно складний час», – зазначає банк.
У травні ЄБРР очікував спаду ВВП України в цьому році на 4,5% і відновлення в наступному на 5%.
Він вказує, що пандемія COVID-19 загострила структурні недоліки української економіки, призвела до спаду і різкого скорочення інвестицій у більшість секторів країни.
«Не дивлячись на складні умови, надійна грошово-кредитна політика зберегла макроекономічну стабільність, а нова програма МВФ, узгоджена в розпал пандемії, ще більше стабілізувала очікування й залучили істотне фінансування від офіційного сектора і приватних інвесторів», – підкреслив ЄБРР.
Банк нагадав, що в першому кварталі 2020 року, економіка України скоротилася на 1,3%, у другому – на 11,4%, а в цілому в першому півріччі спад склав 6,4% після зростання на 3,2% торік.
Згідно з оцінками ЄБРР, за підсумками наступного року реальний ВВП буде все ще на 1,6% менше докоронакризового рівня, а повернутися до нього в розрахунку на душу населення він зможе лише в четвертому кварталі 2022 року.
У цілому, за оцінками банку, обсяг ВВП в регіонах його роботи (від Центральної й Східної Європи до Середньої Азії, Близького Сходу і Північної Африки) скоротиться в цьому році на 3,9%, а у 2021 році відновиться на 3,6%. У порівнянні з травневим прогнозом показник поточного року погіршено на 0,4 процентних пунктів (п.п.), наступного – на 1,2 п.п.
При цьому ЄБРР вказує, що його прогнози містять суттєвий елемент невизначеності; а їх вірогідність певною мірою залежить від точності розрахунків майбутніх темпів зростання, які були зроблені раніше, у першій половині 2020 року.
«Помітну роль може зіграти й те, чи підуть уряду на повторне введення режиму самоізоляції, і як населення буде реагувати на подальше поширення вірусу – наприклад, добровільним дотриманням соціальної дистанції», – йдеться у звіті.
У доповіді вказується, що ряд секторів, зокрема туризм, ризикує зазнати довгострокових збитків, проте інші галузі, такі як роздрібна інтернет-торгівля, можуть виграти від прискорення цифровізації.
ЄБРР також зазначає, що спад економіки в поточному році, ймовірно, буде найбільш вираженим в країнах, які особливо сильно залежать від зовнішніх джерел доходу. До них відносяться Албанія, Греція, Кіпр, Хорватія і Чорногорія, які втратили цьогоріч частину туристичного сезону.
Нагадаємо, згідно з оприлюдненими урядом основними показниками проєкту державного бюджету на 2021 рік, зростання ВВП очікується на рівні 4,6%, а споживча інфляція – на рівні 7,3%.