Група американських і європейських вчених під керівництвом данського еколога і географа Мартіна Брандта змогла нанести на карту і класифікувати кожне дерево на величезній території південної Сахари і Сахеля площею 1,3 млн кв. км. Стаття за підсумками їх роботи опублікована в науковому журналі Nature, передає РБК.
Дослідники виявили на пустельних і степових територіях центральної Африки понад 1,8 млрд дерев – набагато більше, ніж припускали знайти. Це безпрецедентне за масштабами дослідження стало можливим завдяки розвитку приладів фотозйомки на космічних супутниках – зараз вони можуть фіксувати і розпізнавати окремі об'єкти, що займають площу менше 1 кв. м.
Розпізнати рослини групі Брандта допомогла самонавчальна нейромережа.
Дослідники вважають, що нову методологію можна використовувати для того, щоб нанести на карту кожне дерево на Землі.
Втім, як зазначають еколог Найл Ханан і ботанік Юліус Анчанг в своєму огляді дослідження, до цього ще далеко. По-перше, метод Мартіна Брандта не справляється з ідентифікацією дерев з кроною менше 2 м в діаметрі.
По-друге, з його допомогою неможливо розпізнавати рослини в густих лісах, де крона одного дерева перекриває крону іншого. По-третє, в ході дослідження учені змушені були вручну ввести 90 000 опорних точок, що навряд чи можливо в планетарному масштабі.
Нагадаємо, в Індонезії програма субсидій бідним сім’ям допомогла зменшити незаконну вирубку лісу.