Українська влада просить МАГАТЕ направити експертів на Донбас для з'ясування ситуації навколо шахти «Юнком», де за радянських часів були проведено підземний ядерний вибух, передає Інтерфакс.
Як повідомив віце-прем'єр-міністр України – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков, на початку жовтня він в режимі відеоконференції зустрівся з генеральним директором МАГАТЕ Рафаелем Гроссі й озвучив запит України про вимогу провести експертизу і відправити моніторингову місію групи експертів від МАГАТЕ на Донбас.
«Звичайно, на сьогодні питання, чи пропустять російські проксі експертну групу на ці території, залишається поки питанням», – сказав у зв'язку з цим український віце-прем'єр на Спеціальному київському безпековому форумі в п'ятницю.
Резніков нагадав, що в 1979 році на території шахти «Юнком», яка зараз знаходиться на окупованих проросійськими силами територіях Донбасу, «радянська влада здійснила ядерний вибух: 0,3 кілотонни в тротиловому еквіваленті», а «після вибуху радіоактивну капсулу залишили в сухому стані і відкачували з шахти воду, щоб виключити потрапляння радіації на поверхню і в грунтові води».
«За нашою інформацією, два роки тому окупаційні адміністрації припинили відкачку води з цієї шахти, і на даний момент радіоактивна вода вже надходить в горизонти питної води», – сказав Рєзніков.
Також, за його словами, припинено відкачування води з кількох десятків інших закритих шахт, а на об'єктах, які ще працюють, порушуються екологічні норми.
«Ще кілька місяців, і ми можемо мати екологічну катастрофу на окупованих територіях Донбасу, і в тому числі в південних районах Ростовської області», – попередив віце-прем'єр України.
У квітні 2018 року деякі українські ЗМІ повідомили про появу в місті Єнакієве чуток про заплановане затоплення шахти «Юнком», в якій ще за часів Радянського Союзу (в 1979 році ) був проведений підземний ядерний вибух (атомно-вибуховий експеримент «Кліваж»).
У 2002 році ця шахта була закрита як безперспективна. Екологи висловлювали стурбованість небезпекою її затоплення. Це, як стверджується, загрожує тим, що радіоактивні відходи, які знаходяться на глибині близько 1 км, вийдуть на поверхню разом із підземними водами і забруднять навколишню територію, зокрема, стік річки Сіверський Донець, a також річки Дон і Азовське море.
У Донбасі є 35 недіючих шахт, яким загрожує підтоплення в разі відключення відкачування води. За даними міжнародних організацій, на Донбасі є чотири шахти, де зберігаються радіоактивні відходи.