3-го листопада десятки мільйонів виборців у США вирушили на виборчі дільниці, щоб вирішити, чи залишити чинного республіканського президента Дональда Трампа ще на чотири роки або замінити його кандидатом від Демократичної партії, колишнім віце-президентом Джо Байденом.
Байден у день виборів відвідує два міста в Пенсільванії, після чого повернеться в Делавер, щоб виступити з вечірнім зверненням.
Трамп відвідує свій передвиборний штаб в околицях Вашингтона, а потім повертається в Білий дім. Він також дасть інтерв'ю програмі Fox and Friends, пише Голос Америки.
Байден отримав всі п'ять голосів виборників у невеликому містечку Діксвілл-Нотч, штат Нью-Гемпшир, а Трамп виграв із результатом 16 голосів проти 5 в Міллсфілді, штат Нью-Гемпшир.
В умовах пандемії коронавірусу в США понад 99 млн чоловік проголосували достроково. Це більше двох третин від кількості виборців на виборах 2016 року (близько 139 млн).
За деякими оцінками, в цьому році у виборах візьме участь рекордна кількість виборців – 150 млн чи більше.
Терміни підрахунку бюлетенів для заочного голосування визначаються законами штатів, і в деяких випадках він може вестися після вівторка. З огляду на це, результати виборів можуть визначитися лише через кілька днів.
Обидва кандидати різко критикували один одного під час бурхливої виборчої кампанії, стверджуючи, що противник нездатний керувати країною і приведе її до краху.
У минулі вихідні напруженість посилилася. Тисячі прихильників кампанії Трампа проводили гучні мітинги і демонстрації по всій країні. У Техасі автоколона з прапорами Трампа витіснила з шосе автобус передвиборного штабу Байдена, а в Нью-Джерсі прихильники президента перекрили рух.
Влада і торговці в деяких містах, включаючи Нью-Йорк і Вашингтон в околицях Білого дому, закрили вітрини фанерними щитами, щоб запобігти збиткам від можливих погромів і мародерства після виборів.
Багато з тих, хто проголосували достроково заявили, що хотіли уникнути черг на виборчих дільницях на тлі зростання випадків зараження коронавірусом, яке в останні дні перевищувало 90 000 на день.
Деякі демократи також відзначали, що хотіли в числі перших проголосувати проти Трампа, щоб він став третім за останні чотири десятиліття президентом, не переобраним на другий термін.
Байдену до дня інавгурації 20 січня буде 78 років, а Трампу – 74. Хто б з них не переміг, він стане найстаршим лідером в історії США.
Крім того, виборці вирішать, хто буде займати все 435 місць у Палаті представників і 35 зі 100 місць у Сенаті.
Колишній будівельний магнат Трамп і досвідчений політик Байден є діаметральними протилежностями як за темпераментом, так і за політичними переконаннями.
США посідають перше місце в світі і за кількістю випадків зараження, і за кількістю смертей від коронавірусу: за даними Університету Джонса Хопкінса, в країні налічується понад 9,2 млн хворих і 231 000 померлих.
Байден часто критикував дії Трампа в умовах пандемії, в тому числі висміював його слова про те, що вірус можна лікувати відбілювачем.
На одному з мітингів Байден заявив, що через пандемію «мільйони людей залишилися без роботи, на межі».
«Не видно світла в кінці тунелю, а Дональд Трамп здався. Він викинув білий прапор, кинув наші сім'ї і капітулював перед вірусом», – говорив кандидат від демократів.
«Мене не хвилює, скільки зусиль докладає Дональд Трамп. Він нічого, зовсім нічого не може зробити, щоб перешкодити людям цієї країни проголосувати в рекордних кількостях і повернути демократію», – сказав Байден на мітингу у Флінті, штат Мічиган.
Як повідомлялося, за даними ЗМІ, Deutsche Bank, втомившись від Трампа, хоче розірвати з ним усі зв’язки.