«Країна стає ядерною державою»: Білорусь запустила АЕС, західні країни вирішили її бойкотувати

Західні країни остерігаються БелАЕС через реактори російського виробництва і непередбачуваність білоруської влади

фото president.gov.by

Олександр Лукашенко урочисто відкрив перший блок Білоруської АЕС – один зі своїх найбільш амбітних економічних проєктів. Але поки станція буде працювати тільки на внутрішній ринок і Росію, яка дала кредит на її будівництво. Балтійські країни – основні імпортери білоруської електроенергії – заявили про відмову від неї, повідомляє ВВС.

«Все так буденно, наче метро побудували. Історичний момент – країна стає ядерною державою» – наголосив Лукашенко.

Фактично перший реактор вже «на розігріві»: фізичний пуск, тобто завантаження в нього палива, відбувся ще в серпні, а 3 листопада енергоблок було включено в енергосистему країни. За планом цього року мав запрацювати вже другий реактор, а перший – два роки тому. Але терміни введення першого енергоблоку в експлуатацію переносилися, і за новими прогнозами на повну потужність він вийде лише в лютому 2021 року, а другий – в травні 2022 року.

За слова міністра енергетики Віктора Каранкевіча, щорічно на БелАЕС будуть виробляти близько 18 млрд кВт / год. Запуск атомної станції дозволить заміщати близько 4,5 млрд кубометрів природного газу в рік. Викиди парникових газів будуть зменшуватися більш ніж на 7 млн тонн на рік. Термін експлуатації станції – 60 років з можливістю продовження до 100 років. Міністр додав, що всього на БелАЕС працюватимуть понад 2500 осіб, близько 60 з них – фахівці з Росії та України з досвідом роботи на атомних станціях.

Фахівці вважають, що зміна планів пов’язана з відмовою країн-сусідів купувати енергію БелАЕС і боргом перед Росією за її будівництво – за рахунок чого гасити російський кредит, в Мінську поки, на думку експертів, не знають.

Білоруська атомна станція знаходиться в Островці, на заході країни. Від цього міста до литовської столиці близько 50 км. Влада Литви одразу виступила категорично проти «атомного» сусідства відразу після вибору білорусами майданчики під АЕС. Будівництво почалося в 2013 році, і Вільнюс заявляв, що воно здійснюється з порушенням міжнародних норм у сфері ядерної енергетики.

Своєю чергою, Білорусь заявила, що проєкт відповідає всім вимогам безпеки, і це, за їхніми словами, не раз підтверджували міжнародні експертні місії, в тому числі МАГАТЕ і Всесвітня асоціація організацій АЕС.

Білоруська атомна електростанція з двома реакторами сумарною потужністю 2400 МВт будується за російським проєктом, генеральним підрядником виступає «Атомстройекспорт» – підрозділ російської держкорпорації «Росатом».

Одразу після фізичного запуску першого реактора у серпні, литовський Сейм оголосив станцію загрозою національній безпеці і законодавчо заборонив закупівлю і експортний пропуск енергії БелАЕС через свої енергомережі.

Польща і Естонія також приєднуються до бойкоту. Відмова від енергії Білоруської АЕС підтвердила і Латвія. Балтійські країни заявили, що розробили систему перевірки походження електроенергії, яка в теорії повинна виключити поставку білоруської енергії через Росію.

Причиною недовіри до Білоруської АЕС критики називають реактори російського виробництва і непередбачуваність білоруської влади.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS