Штучний інтелект від DeepMind вирішив наукову проблему, над якою вчені билися півстоліття

Система вперше дозволила спрогнозувати згортання білка

фото DeepMind/PA

Команда DeepMind розповіла про рішення наукової проблеми «згортання білка», над якою вчені працювали більше 50 років. За допомогою штучного інтелекту AlphaFold в компанії за кілька днів змогли спрогнозувати структуру білка з точністю до атома, передає TJournal з посиланням на The Guardian.

Рішення проблеми має ключове значення: дослідники вперше можуть передбачити, як білки складаються в тривимірні форми, це надзвичайно складний процес.

Як пояснили вчені, відкриття дозволить розібратися в процесах, що призводять до окремих захворювань.

Вчені назвали роботу «приголомшливим проривом», який стався «на десятиліття раніше, ніж передбачалося».

Як зазначив дослідник з DeepMind Джон Джампер, команда сама не очікувала, що просунулася настільки далеко. Але на цьому компанія не закінчить роботу – майбутні дослідження направлять на вивчення більш складних систем білків.

DeepMind відома за створенням алгоритмів, які навчилися обігравати людей в шахи, Go, Starcraft II та інші ігри. Проте ігри були не метою компанії, а тренувальним майданчиком для розвитку машинного навчання.

Проблема згортання білків була серйозною задачею для біологів протягом 50 років. Більшість біологічних процесів обертаються навколо білків, і їх форма визначає їх функції. Якщо дослідники зможуть зрозуміти, як згортається білок, то зможуть дізнатися, що він робить. Наприклад, структурою білка визначається і те, як інсулін регулює цукор в крові, і те, як антитіла борються з коронавірусом.

Вчені розпізнали вже понад 200 млн білків, але структури відомі тільки для їх частини. Зазвичай форму білка дізнаються через роки лабораторних досліджень.

Для вирішення завдання в DeepMind натренували алгоритм на базі даних про 170 000 послідовностей білка і їх форми. На весь процес пішло кілька тижнів роботи алгоритму з використанням близько 200 графічних процесорів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS