Чверть всіх товарів на українському ринку – це «сірий імпорт» – ІЕД

При цьому він не є гострою проблемою для імпортерів

фото: photo.unian.ua

Чверть всіх товарів на українському ринку – це «сірий імпорт». Про це свідчать результати четвертої частини V щорічного опитування експортерів та імпортерів, щодо корупції та «сірого імпорту» на митниці, проведеного Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД).

20% респондентів вважають корупцію та хабарництво проблемою в роботі митниці. При цьому підприємства не вважають корупцію першочерговою проблемою. У переліку корупція посідає четверте місце після недосконалого митного законодавства, завищення митної вартості та недостатньої прозорості та відкритості.

«Ті митниці, на яких є більші проблеми з корупцією, оцінені респондентами, як менш ефективні» – підсумувала виконавча директорка ІЕД Оксана Кузяків.

44% респондентів вважають наявність «друзів» в органах влади важливою для успіху бізнесу. Це дещо більше, у порівнянні з 2018 роком, коли таких респондентів було 39,3%. Найчастіше йдеться про митні та податкові органи, але важливість «дружби» з ними у 2020 році зменшилася.

«У дослідженні помітно тенденції, що імпортери трактують неформальні відносини з владою насамперед як засіб захисту бізнесу, а експортери – як засіб для спрощення бізнесу», – повідомила Ірина Федець, старша наукова співробітниця ІЕД.

Чверть всіх товарів на українському ринку – це «сірий імпорт» – ІЕД

Чверть всіх товарів на українському ринку – це «сірий імпорт». Цей рівень не змінився з 2018 року, однак значно збільшилася частка респондентів, які обізнані з цим явищем на своєму ринку. При цьому «сірий імпорт» не є гострою проблемою для імпортерів. У 2020 році він поділяє 9-те місце з проблемою неякісної інфраструктури.

Понад три чверті всіх респондентів підтримують криміналізацію контрабанди. При цьому 53% підтримують кримінальну відповідальність без позбавлення волі, і лише 26% пропонують ввести кримінальну відповідальність з позбавленням волі. 

За словами менеджерки сектору з управління державними фінансами в Представництві ЄС в Україні, Єкатерини Яковлевої, Україна – єдина європейська країна, де контрабанда товарів не є кримінальним правопорушенням, що спричиняє для України значні втрати надходжень до бюджету.

«Як і більшість респондентів у даному дослідженні, ми вважаємо, що для України дуже важливо криміналізувати контрабанду усіх товарів у великих розмірах. Сьогодні це питання стоїть дуже високо у порядку денному співпраці між ЄС та Україною», – підсумувала вона.

Нагадаємо: згідно з дослідженням Європейської бізнес асоціації, бізнес не бачить зрушень у реформуванні митниці.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS