Євросоюз має намір серйозно взятись за великі цифрові компанії та ввести більш суворий контроль за їх діяльністю в рамках нових правил. Корпораціям доведеться взяти на себе більше відповідальності за зміст своїх платформ, залишити більше місця для дрібніших конкурентів і водночас піддатися більш суворому нагляду. Порушення потенційно можуть привести до великих штрафів, а в найгіршому випадку, до ліквідації.
Як повідомляє CNBC, Європейська комісія, виконавчий орган ЄС, представила два нових законодавчих акта, які вплинуть на роботу Big Tech – Закон про цифрові послуги і Закон про цифрові ринки.
Нові правила мають на меті краще захищати споживачів і їх основні права в інтернеті і призведуть до більш справедливих і відкритих цифрових ринків для всіх. Сучасне регулювання єдиного ринку буде стимулювати інновації, зростання і конкурентоспроможність та надавати користувачам нові, кращі та надійніші онлайн-послуги. Нове законодавство також підтримуватиме зростання невеликих платформ, малих і середніх підприємств і стартапів, надаючи їм легкий доступ до клієнтів на єдиному ринку і знижуючи витрати на дотримання нормативних вимог. Крім того, нові правила заборонятимуть несправедливі умови, що впроваджуються онлайн-платформами, які стали або повинні стати «воротами» на єдиний ринок.
«Обидві пропозиції служать одній меті: гарантувати, що ми, як користувачі, маємо доступ до широкого спектра безпечних продуктів і послуг в інтернеті… Ми повинні мати можливість безпечно робити покупки і довіряти новинам, які ми читаємо. Тому що те, що незаконно офлайн, так само незаконно онлайн », – сказала Маргрет Вестагер, європейський комісар з питань конкуренції.
Закон про цифрові послуги, призначений головним чином для боротьби з незаконним і шкідливим контентом, передбачає впровадження низки нових, узгоджених в масштабах ЄС зобов'язань щодо цифрових послуг, ретельно класифікованих залежно від розміру і впливу цих послуг, таких як:
Нове законодавство також передбачатиме санкції за недотримання, які можуть включати штрафи в розмірі до 10% від глобального обороту компаній, щоб забезпечити ефективність правил.
Між тим, один високопоставлений чиновник ЄС, який не хотів називати свого імені через делікатність питання, сказав телеканалу, що мета ЄС – забезпечити дотримання заходів, які приведуть до практичних змін, а не штрафувати тих, хто постійно порушує правила.
В кінцевому підсумку засоби правового захисту можуть включати примус компаній до продажу активів, якщо вони систематично порушуватимуть правила. Той же чиновник сказав, що продаж підрозділів бізнесу буде відбуватися тільки «в тому випадку, якщо не буде іншого засобу правового захисту».
Вказані законодавчі акти ще мають бути схвалені європейськими урядами і законодавцями, але експерти з політики припустили, що прийняття на рівні ЄС може бути швидшим, ніж зазвичай.
Вестагер сказала CNBC, що сподівається, що нові правила будуть прийняті «якомога швидше», але це може зайняти два роки.