Глава дипломатії Європейського Союзу Жозеп Боррель після поїздки до РФ заявив, що російська сторона не готова до діалогу.
«Мій візит до Москви показав, що Росія не хоче скористатися можливістю для більш конструктивного діалогу з ЄС. Це прикро, і нам доведеться робити висновки», – написав він у Twitter.
My visit to Moscow highlighted that Russia does not want to seize the opportunity to have a more constructive dialogue with the EU. This is regrettable and we will have to draw the consequences.
– Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) February 7, 2021
Read my blog post:https://t.co/S3QP2uSsNO pic.twitter.com/q8pUDbEFAF
У блозі на сайті Європейської служби зовнішньополітичної діяльності (EEAS) дипломат написав, що минулого тижня приїхав до Москви, щоб перевірити «чи зацікавлений російський уряд в усуненні розбіжностей» і налагодженні відносин.
«Реакцію я отримав явно в іншому напрямку. Отже, як ЄС, нам доведеться задуматися над більш широкими наслідками і намітити шлях вперед. Ми на роздоріжжі. Визначаються основні параметри геополітичного ландшафту XXI століття», – вказав він.
Боррель наголосив, що відносини між сторонами були складними і раніше, однак ще погіршились після «нещодавніх подій, «пов'язаних з отруєнням, арештом і винесенням вироку Олексію Навальному, а також з відповідними масовими арештами тисяч демонстрантів».
За його словами, мета візиту полягала в тому, щоб «прямо висловити рішучий осуд ЄС цих подій і розглянути за допомогою принципової дипломатії процес швидкого погіршення наших відносин з Росією, а також допомогти підготувати майбутні дискусії Ради Європи щодо відносин між ЄС і Росією».
Висилка з РФ трьох дипломатів ФРН, Польщі та Швеції показали, що російська влада не хотіла використати можливість для більш конструктивного діалогу з ЄС, підкреслив він та додав, що це не було несподіванкою.
«Питання прав людини та основних свобод, і зокрема випадок з Олексієм Навальним, були в центрі мого візиту і моїх бесід з міністром закордонних справ Лавровим. Часом обговорення з моїм російським колегою досягало високого рівня напруженості, оскільки я закликав до негайного і беззастережного звільнення Навального, а також до повного і неупередженого розслідування його замаху. Я нагадав міністру Лаврову, що зобов'язання Росії в області прав людини є наслідком міжнародних зобов'язань, які вона добровільно взяла на себе (тобто Європейська конвенція Ради Європи про права людини), і тому не можуть вважатися втручанням у внутрішні справи. Я повторив ці моменти на брифінгу для преси», – розповів дипломат.
Під час зустрічі Борреля з Лавровим сторони спілкувались також щодо питань потенціальної співпраці у вирішенні глобальних проблем, таких як пандемія COVID-19, кліматична і арктична кризи.
«Ми також обговорювали конфлікти в безпосередній близькості від нас, і я наполягав на необхідності просуватися до повного виконання Мінських угод і поваги територіальної цілісності України. Я також стверджував, що необхідно прислухатися до заклику народу Білорусі, який звучить голосно і ясно ось уже шість місяців, до вільного обрання свого президента. Повага територіальної цілісності Грузії, ситуація в Нагірному Карабасі, а також сирійська і лівійська кризи були серед питань, яких ми торкнулися в огляді проблемних сусідів, де Росія і Європейський Союз найчастіше залишаються в розбіжностях. Обговорюючи все це, я підкреслив, що тут має бути повне дотримання зобов'язань ОБСЄ, включаючи повагу територіальної цілісності», – наголосив він.
«Моя зустріч з міністром Лавровим підкреслила, що Європа і Росія віддаляються один від одного. Схоже, що Росія поступово відключається від Європи», – підсумував Боррель.