В Канаді вивчають аудіозапис, який є доказом того, що літак МАУ в Ірані могли збити навмисно

На записі чутно також, що правда про катастрофу рейсу PS752 «ніколи не буде розкрита»

фото Rouhollah VAHDATI / ISNA / AFP

Канадський уряд і органи безпеки вивчають аудіозапис, на якій людина, якого джерела пізнають як міністра закордонних справ Ірану Мохаммада Джавада Заріфа, обговорює можливість того, що знищення рейсу PS752 було навмисним актом. Про це стало відомо CBC News.

На записі чутно, що людина, яку ідентифікують, як главу МЗС Ірану, говорить, що існує «тисяча можливостей» для пояснення збиття літака, включно з навмисним нападом за участю двох або трьох «шпигунів», – такий сценарій, за його словами, «зовсім не малоймовірний». Окрім того, ця людина говорить про те, що правду про інцидент ніколи не буде розкрито на найвищому рівні уряду та збройних сил Ірану.

«Є причини, з яких вона ніколи не буде розкрита, – каже він. – Вони не скажуть ні нам, ні будь-кому іншому, бо, якщо вони це зроблять, це відкриє лазівки в систему оборони країни, публічні заяви про які не будуть в інтересах нації».

CBC News прослухав запис приватної розмови, яка відбулася в перші місяці відразу після катастрофи. Телеканал попросив перекласти запис з фарсі на англійську, щоб вловити нюанси мови.

Деталі розмови і особистості інших учасників не розголошуються публічно через побоювання за безпеку людей. CBC не розкриває джерела запису для їх захисту.

Ральф Гудейл, спеціальний радник прем'єр-міністра Канади у справі про рейс PS752, сказав, що уряду відомо про ці записи. За його словами, канадська група судово-медичної експертизи і оцінки отримала копію в листопаді. Він додав, що аудіофайл містить конфіденційну інформацію, і публічне коментування його деталей може поставити під загрозу життя людей.

Він розповів, що Канадська служба безпеки і розвідки (RCMP) і Служба безпеки зв'язку оцінюють достовірність запису.

Нагадаємо: 8 січня 2020 року Корпус вартових ісламської революції Ірану збив в небі над Тегераном рейс 752 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» двома ракетами класу «земля-повітря», в результаті чого загинули всі 176 осіб на борту, в тому числі 138 осіб, пов'язаних з Канадою.

Спочатку Заріф наполягав на тому, що в катастрофі винна людська помилка. Незабаром після авіакатастрофи він сказав, що з боку військових було «сміливістю» взяти на себе відповідальність, але додав, що військові тримали його і президента в невіданні кілька днів.

Спочатку Іран заперечував свою причетність до знищення літака. Через три дні після аварії і перед обличчям зростаючої кількості супутникових доказів президент Ірану Хасан Рухані визнав, що його військові «ненавмисно» збили літак. Він звинуватив у цьому людську помилку, заявивши, що військові взяли авіалайнер за ворожу ціль після удару американського безпілотника, в результаті якого загинув високопоставлений іранський військовий генерал в Іраку.

Нагадаємо: наприкінці минулого року Кабінет міністрів Ірану виділив по $150 000 сім'ям кожного зі 176 загиблих в результаті катастрофи українського літака.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS