В Угорщині загострюється протистояння мерів міст проти уряду Віктора Орбана

Уряд Угорщини проводить очевидну дискримінацію між містами, які очолюють мери з опозиції

фото Euronews

Ознаки політичних розбіжностей між мерами міст і прем'єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном все частіше помітні на вулицях Будапешта, пише Euronews. Рекламні щити біля мерії Будапешта містять конкретні приклади того, як скорочення фінансування угорським урядом може загрожувати роботі муніципалітету.

Це відкритий виклик адміністрації Орбана з боку опозиційного мера Будапешта. Список включає найважливіші міські послуги, від вуличного освітлення до центрального теплопостачання і громадського транспорту.

«Обмеження, введені урядом, стосуються утримання 6401 км труб. На карту поставлено нормальне функціонування міста», «Пограбування наших міст – не спосіб керувати!» – написано на плакатах.

Пандемія призвела до скорочення доходів Будапешта на 20%, і ще 20% перебувають під загрозою через заходи жорсткої економії національного уряду. Мер Будапешта каже, що адміністрація Орбана карає міста, очолювані опозицією.

Найважливіше джерело доходу для Будапешта – це податок на бізнес, який сплачують місцеві підприємства. Уряд його скоротив, позбавивши міський бюджет значної суми.

«При цьому муніципалітет Будапешта повинен платити підвищений «податок солідарності» – для підтримки інших міст з низькими доходами. Поєднання цих двох елементів робить Будапешт майже банкрутом», – каже мер міста Гергей Карачонь.

Він не самотній в боротьбі з урядом. Десятки інших градоначальників ліберальної проєвропейської опозиції чинять опір уряду Орбана після муніципальних виборів 2019 року, коли опозиція несподівано виграла майже в половині великих міст Угорщини.

Деякі з мерів недавно зустрілися в місті Татабанья для координації своїх дій у зв'язку зі скороченням фінансування.

Уряд Угорщини проводить очевидну дискримінацію між містами, які очолюють мери з правлячої партії, і містами під керуванням опозиції. 24 грудня минулого року великі міста на чолі з партією «Фідес» отримали підтримку в розмірі 1,3 млрд форинтів ($4,3 млн), а ми, міста на чолі з опозицією, – взагалі нічого», – зазначає Ілона Сючне Постовіч, мер Татабаньї.

Опозиційні мери також заявляють, що європейські фонди розподіляються нерівномірно. Вони попросили отримати прямий доступ до фондів ЄС, минаючи свій національний уряд.

«Все більше і більше людей в Європі обурені тим, що фонди розвитку ЄС фінансують корупцію і автократію [в Угорщині]. Ми не хочемо, щоб наші міста страждали від цього», –  каже мер Будапешта.

Зусилля мерів не залишаються непоміченими в Брюсселі. Європейський парламент вирішив, що держави-члени тепер повинні консультуватися з місцевою владою перед виділенням фінансування Угорщині.

Розподіл цих коштів в Угорщині вважається тіньовим бізнесом. Організація Transparency International стверджує, що корупція тут фактично узаконена, наприклад, на рівні проведення тендерів.

«Згідно зі статистикою, на 40% угорських державних закупівель подається тільки одна заявка. Близько чверті коштів ЄС в минулі роки проходило через близьких до уряду олігархів і його оточення», – розповідає Йожеф Петер Мартін, глава відділення Transparency International в Угорщині.

Офіс ЄС по боротьбі з шахрайством почав понад 40 розслідувань можливих зловживань угорською владою коштами з фондів ЄС.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS