В Брюсселі заговорили про «менш войовничі» відносини з Росією

Один з посадовців називає сфокусованість Європи на військовому конфлікті в Україні «надмірною»

Жозеп Боррель
фото DR

Поки лідери Євросоюзу готуються до перегляду стратегії блоку щодо Росії під час саміту 25-26 березня, деякі з найбільш високопоставлених чиновників в Брюсселі в приватному порядку виступають за перехід до менш войовничого підходу щодо Росії, пише Bloomberg, посилаючись на джерело.

Це призводить до розбіжностей з деякими державами-членами, які заявляють, що дії Кремля на міжнародній арені лише погіршуються.

У понеділок глава зовнішньополітичного відомства ЄС Жозеп Боррель влаштував обід з послом ЄС в Москві Маркусом Едерером та іншими високопосадовцями. Едерер стверджував, що позиція Європи щодо Росії застаріла і занадто сфокусована на українському конфлікті, і їй необхідно рухатися далі.

Він рекомендував Європейській Раді доручити Боррелю розробити новий шлях вперед, сказало джерело.

Хоча зближення з Росією не очікується, ці переговори показують різкі відмінності між позицією деяких чиновників у Брюсселі і країнами ЄС, які зберігають санкції у зв'язку з анексією Криму Росією у 2014 році, і подальшої війною на сході України. ЄС нещодавно наклав додаткові санкції на російських чиновників, причетних до замаху на вбивство і подальшого тюремного ув'язнення лідера російської опозиції Олексія Навального.

У відносинах з Росією ЄС в даний час працює відповідно до п'яти принципів:

Прес-секретар Борреля Набіла Массралі відмовилася коментувати згадану дискусію. Вона сказала, що міністри закордонних справ ЄС згодні з «подальшою реалізацією п'яти керівних принципів, а також з ширшим підходом до протидії, стримування і взаємодії з Росією там, де це необхідно».

Bloomberg пише, що розбіжності європейських країн з Кремлем тільки посилилися з тих пір, як були затверджені ці принципи: Брюссель звинувачував Росію в цілеспрямованих вбивствах на європейській території, втручанні в демократичні процеси і поширенні дезінформації. Більшість держав-членів, включаючи Німеччину, три країни Балтії і більшість східноєвропейських країн, заявляють, що ці принципи мають дотримуватися й надалі.

При цьому деякі країни запропонували визначити сфери «вибіркової співпраці» з Росією для обговорення на саміті лідерів ЄС 25-26 березня.

За даними агентства, Італія запропонувала економічне співробітництво і вирішення регіональних конфліктів.

Польща, Естонія, Литва і ряд інших країн в свою чергу зазначили, що обов'язковою умовою для будь-яких змін у відносинах з Росією має бути повне виконання мінських угод. Кіпр запропонував провести аналіз ефективності антиросійських санкцій.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS