Європейський союз публічно відкинув глобальну кампанію з постачання вакцини проти коронавірусу з Росії як пропагандистський хід небажаного режиму. Однак, як вдалось дізнатись Reuters від дипломатичних і офіційних джерел ЄС, за лаштунками блок звертається до московської вакцини «Спутнік V» (Sputnik V), намагаючись реалізувати свої зусилля по вакцинації 450 млн осіб.
Офіційний представник ЄС, який веде переговори з виробниками вакцин від імені блоку, повідомив Reuters, що уряди ЄС розглядають можливість початку переговорів з розробниками «Спутніка V», і для початку процесу будуть потрібні запити від чотирьох країн ЄС.
Угорщина і Словаччина вже купили російську вакцину, Чехія виявила у ній зацікавленість. Офіційний представник ЄС заявив, що Італія розглядає можливість використання найбільшого в країні біореактора з виробництва вакцин на заводі ReiThera недалеко від Риму для виробництва «Спутніка V». Компанія ReiThera, 30% якої належить державі і яка розробляє власний препарат від COVID-19, відмовилася від коментарів.
ЄС підписав угоди з шістьма західними виробниками вакцин і почав переговори ще з двома. Наразі блок схвалив чотири вакцини, але збої у виробництві завадили амбітним планам з вакцинації населення, тому деякі держави-члени взялись за пошук своїх власних рішень.
Агентство зазначає, що якщо «Спутнік V» потрапить в арсенал вакцин ЄС, це стане дипломатичним тріумфом для Росії, чия торгівля з блоком протягом багатьох років стримувалася санкціями через анексію Криму та війну на сході України. Це також може призвести до розколу блоку між державами, які категорично проти співпраці з Москвою, і тими, хто виступає за демонстрацію того, що Брюссель не може співпрацювати з Кремлем.
Представник Європейської комісії, який координує переговори з виробниками вакцин, сказав, що ЄС не потрібно починати переговори з розробниками «Спутніка V», навіть якщо регулятор лікарських засобів блоку схвалить вакцину.
Видання зазначає, що наразі неясно, чи будуть держави, які замовили «Спутнік V» в рамках двосторонніх угод, зацікавлені в спільних закупівлях з ЄС. Офіційні представники урядів Угорщини, Словаччини та Чеської Республіки не відповіли на запити про коментарі.
Офіційний представник ЄС сказав, що блок ще не прийняв рішення про те, чи звертатися до розробників російської вакцини після внутрішніх переговорів з цього питання. Проте, дискусії між урядами ЄС показують помітну зміну поглядів на російський препарат.
Як відомо, протягом декількох місяців ЄС висловлював сумніви щодо «Спутніка V», посилаючись на відсутність даних і називаючи вакцину інструментом зовнішньої політики Кремля.
Нагадаємо: 17 лютого голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн поставила під сумнів причини, з яких Росія експортує мільйони доз, попри повільне впровадження вакцини всередині країни, де, згідно з загальнодоступним даними, вакциновано менше людей, ніж в ЄС.
Минулого тижня Шарль Мішель, який головує на самітах лідерів ЄС, знову поставив під сумнів мотиви Росії для просування своєї вакцини.
«Європа не буде використовувати вакцини в пропагандистських цілях», – наголосив він.
Офіційної реакції з Москви на коментарі Мішеля не було, хоча Росія раніше звинувачувала ЄС в політизації питання про вакцини від COVID-19.