Переговори в Анкориджі (штат Аляска) стали першою для адміністрації президента США Джо Байдена двосторонньою зустріччю високого рівня з колегами з Китаю. Щодо зустрічі покладалися великі сподівання на покращення відносин між державами.
Однак навіть офіційна фотосесія, розрахована на кілька хвилин, перетворилася на півторагодинний обмін образливими словами і докорами, пише CNBC.
На зустрічі з боку США були присутні держсекретар Ентоні Блінкен і радник президента з національної безпеки Джейк Салліван, а з боку Китаю – глава канцелярії комісії ЦК КПК у закордонних справах Ян Цзечи і міністр закордонних справ Ван І.
Початок переговорів запам'ятався перепалкою офіційних осіб США і КНР, які незвично показали на публіці відверту взаємну неприязнь. Це перші переговори високого рівня між двома країнами з моменту вступу Джо Байдена на посаду президента.
Розрахована на чотири хвилини фотосесія несподівано тривала більше години, оскільки співрозмовники продовжували обмінюватися різкими і грубими випадами, зачіпаючи не тільки питання двосторонніх відносин, а й регіональні проблеми. Поряд з цим політики попросили журналістів не розходитися, щоб ті могли зафіксувати позиції сторін.
На переговорах Блінкен заявив, що дії Китаю в Гонконзі, Сіньцзяні та Тайвані поставили глобальну стабільність під загрозу:
«Альтернативою порядку, заснованого на правилах, є світ, де право на стороні сильного, а переможці отримують все. Це був би набагато більш жорстокий і нестабільний світ для всіх нас».
У відповідь Ян Цзечи звинуватив США в черговому прояві «менталітету холодної війни», вказавши, що Вашингтон використовував свій військовий і фінансовий потенціал як важіль тиску на інші країни і підбурював деякі з них напасти на Китай. Глава канцелярії також підкреслив, що багато американців втратили віру в демократію через випадки дискримінації та расизму в країні, згадавши «вбивства темношкірого населення».
Пізніше в розмові з журналістами Ян Цзечи визнав, що його відповідь Блінкеном виявилася несподіваною, але і заяви самого держсекретаря були «нормальними». Американський політик і в минулому звинувачував китайську владу в «геноциді» уйгурів (велика тюркомовна корінна громада в Сіньцзяні).
Нагадаємо, раніше Джо Байден назвав Путіна вбивцею і пообіцяв, що Росія заплатить за втручання у вибори в США.