Військова активність Росії і нарощування її інфраструктури в Арктиці не залишаються непоміченими, заявили в Пентагоні. Прессекретар відомства Джон Кірбі заявив, що США дуже уважно за цим стежать і мають намір захищати свої національні інтереси в регіоні, передає RFI.
«Цей регіон – ключова територія, життєво важлива для захисту нашої країни і як потенційний стратегічний коридор між Індо-Тихоокеанським регіоном, Європою і нашою батьківщиною, що робить його вразливим перед зростаючою конкуренцією», – зазначив речник Міноборони США.
Він наголосив, що США віддані захисту інтересів своєї національної безпеки в Арктиці, «підтримуючи в регіоні порядок, заснований на правилах, особливо через мережу союзників і партнерів в Арктиці, які поділяють ті ж глибокі загальні інтереси», що і Сполучені Штати.
До заяви в Кірбі в ЗМІ з’явилась інформація про те, що Росія нарощує безпрецедентну військову міць в Арктиці і випробовує в цьому регіоні новітні озброєння, щоб убезпечити своє північне узбережжя і відкрити ключовий судноплавний шлях з Азії в Європу.
Експерти у галузі озброєнь і західні офіційні особи висловлюють особливу заклопотаність випробуваннями російських торпед «Посейдон 2 М29». Це безпілотна торпеда-невидимка з ядерною енергоустановкою, призначена для обходу систем берегової охорони, по морському дну. Російські офіційні особи стверджують, що «підводний дрон» призначений для доставки боєголовки в кілька мегатонн, викликає радіоактивні хвилі, що може зробити ділянки берегової лінії непридатними для життя на десятиліття.
Компанія космічних технологій Maxar продемонструвала супутникові знімки, на яких видно «різке і безперервне» нарощування російських військових баз, обладнання, а також підземних сховищ (ймовірно, для «Посейдона» і іншого нового зброї) на арктичному узбережжі. Серед російської військової техніки на Крайній Півночі – бомбардувальники і літаки МіГ-31БМ, а також нові радіолокаційні системи біля узбережжя Аляски.
Кірбі підкреслив, що американські військові добре обізнані про діяльність Росії в Арктиці, а у США є власні інтереси національної безпеки, які вони будуть захищати. Він також зазначив, що «ніхто не зацікавлений в мілітаризації Арктики».
Як повідомлялося, у першій розмові президент США Байден запевнив свого українського колегу Зеленського в підтримці України перед російською агресією.