Влада Чеської Республіки заявила про рішення вислати з країни 18 російських дипломатів у зв'язку з наявністю доказів причетності Росії до вибуху на збройовому складі у 2014 році.
Як повідомляє ВВС, прем'єр-міністр Чехії Андрій Бабіш повідомив журналістам, що його уряд наказав 18 офіційним представникам російського посольства покинути країну протягом 48 годин. Він заявив, що є очевидні докази причетності російських розвідувальних органів до вибуху 2014 року, в результаті якого загинули 2 людини. Влада вирішила вислати тих дипломатів, які підозрюються в роботі на дві російські спецслужби – ГРУ і СВР. Вони були «чітко ідентифіковані нашими секретними службами», сказав міністр.
Міністр закордонних справ Ян Гамачек визнав, що їх висилка серйозно підірве відносини Праги з Москвою.
«Але ми повинні відреагувати, – заявив він. – Ми знаходимося в такій же ситуації, як Великобританія при спробі отруєння (Скрипалів – ред.) в Солсбері у 2018 році», – сказав міністр.
Чеська поліція в суботу виступила з окремою заявою про те, що в розшук оголошені двоє чоловіків з російськими паспортами, виданими на ім'я Руслана Боширова і Олександра Петрова.
Národní centrála proti organizovanému zločinu SKPV, žádá v souvislosti s prověřováním okolností závažné trestné činnosti o pomoc při pátrání po dvou osobách. https://t.co/SJ5Opg5gXD#policiepp pic.twitter.com/oACMrPYSbg
– Policie ČR (@PolicieCZ) April 17, 2021
В Twitter поліції опубліковано фото тих самих чоловіків, яких показувала у 2018 році британська поліція в якості підозрюваних в отруєнні Скрипалів і які давали інтерв'ю Маргариті Симоньян з пропагандистського каналу RT, пояснюючи, що в Солсбері вони їздили милуватися пам'ятками.
Поліція просить допомогти в розшуку «у зв'язку з розслідуванням обставин, пов'язаних з тяжкими кримінальними злочинами», не уточнюючи при цьому, якими саме.
Поліція також повідомляє, що ці дві людини з 11 жовтня до 16 жовтня 2014 року перебували на території Чехії. Крім російських паспортів на ім'я Боширова і Петрова вони використовували молдавський паспорт на ім'я Миколи Попи і таджицький паспорт на ім'я Руслана Табарова.
Нагадаємо: восени 2018 року проєкт Bellingcat і видання The Insider опублікували розслідування, згідно з яким справжнє ім'я Боширова – Анатолій Чепіга, а Петрова – Олександр Мишкін. Розслідувачі назвали їх офіцерами ГРУ.
Гамачек в ефірі чеського телебачення повідомив, що Чехія звернеться до Росії з проханням посприяти в розслідуванні і спробує провести допит розшукуваних осіб. Міністр, однак, не очікує, що даний крок призведе до успіху, оскільки Російська Федерація не видає своїх громадян для переслідування іноземним державам.
У російському МЗС висловили рішучий протест у зв'язку з «ворожим кроком» Праги і оголосили про матч-відповідь висилку з країни 20 чеських дипломатів.
«Влада Чехії прийняла безпрецедентне рішення про висилку 18 співробітників російського посольства під голослівними і надуманими приводами про причетність російських спецслужб до вибуху у 2014 році на військових складах в населеному пункті Врбетіце. Це тим більш абсурдно, оскільки раніше чеське керівництво покладало вину за вибухи на фірми, володіють цими складами», – йдеться в заяві відомства.
В заяві також наголошується, що у кроках Чехії не можливо не побачити «американський слід» у прагненні догодити США на тлі нещодавніх американських санкцій щодо Росії
Нагадаємо: адміністрація Джо Байдена ввела санкції проти російських компаній і чиновників, російського держборгу, а також оголосила про видворення десяти російських дипломатів.