Більшість видів економічної діяльності (ВЕД) показали тенденцію до збільшення рівня тіньової економіки на тлі зростання обсягу збитків підприємств за підсумком січня – вересня 2020 року (у порівнянні з відповідним періодом 2019 року), отриманих в умовах вимушеного обмеження виробничої активності. Про це повідомляється в аналітичній записці Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства «Загальні тенденції тіньової економіки в Україні у січні-вересні 2020 року».
Найбільше частка тіньового сектору зросла у ВЕД «Транспорт, складське господарство, поштова та кур’єрська діяльність» (на 22 в.п. до 54% від обсягу ВДВ у ВЕД. Зазначається, що це об’єктивно на тлі значного зростання збитків галузі (у 2,9 раза (54,1%) до 53,5 млрд грн у січні-вересні 2020 року), в умовах:
Також частка тіньового сектору зросла у добувній промисловості та розробленні кар’єрів (на 16 в.п. до 39%). Згідно з повідомленням, з одного боку, це також має певні об’єктивні причини, адже є наслідком зростання обсягу збитків підприємств галузі (у 5,9 раза до 23,0 млрд грн), сформованих в умовах:
З іншого боку, тенденція до збільшення збитковості видається недостатньо обґрунтованою при доволі високій рентабельності діяльності підприємств.
У ВЕД «Операції з нерухомим майном» за підсумком 9 місяців 2020 року частка тіньового сектору збільшилась на 14 в.п. (до 44%), що здебільшого є наслідком зростання обсягу збитків підприємств у 11,9 раза (до 13,4 млрд грн), отриманих через низький попит на послуги.
У ВЕД «Фінансова та страхова діяльність» зафіксована тенденція до зменшення рівня тіньової економіки (на 4 в.п. до 27% від обсягу ВДВ у ВЕД) на тлі збереження фінансової стабільності в економіці та доволі високої стійкості попиту на банківські послуги (в умовах розширення державної програми «Доступні кредити 5-7-9») та, як наслідок, збільшення обсягу отриманих підприємствами прибутків у 2,8 раза у порівнянні з відповідним періодом 2019 року (до 169,3 млрд грн). При цьому джерелами прибутку банківського сектору у звітному періоді були насамперед переоцінка фінансових інструментів та чисті процентні доходи.
Зменшення рівня тіньової економіки показав також ВЕД «Сільське, лісове та рибне господарство» (2 в.п. до 30% від обсягу ВДВ у ВЕД), що обумовлено скороченням кількості збиткових підприємств (на 14,3 в.п. у порівнянні з відповідним періодом 2019 року до 35,7% від загальної кількості підприємств галузі), досягнутим, переважно, завдяки поступовому відновленню зовнішнього попиту, зокрема, на м’ясо птиці.
Нагадаємо: у січні-вересні 2020 року рівень тіньової економіки склав 31% від обсягу офіційного ВВП.