Куба розраховує вирішити кризу COVID-19 самостійно за допомогою вакцин, вироблених в місцевих лабораторіях. Як повідомляє Bloomberg, комуністична нація робить щеплення сотням тисяч людей, хоча вони все ще проходять випробування.
На відміну від майже усіх інших країн в Латинській Америці, Куба не зверталася до третіх сторін, таких як глобальна програма Covax, з проханням про вакцини і розраховує виключно на свої сили.
Кубинська стратегія зосереджена на препаратах Soberana 02 і Abdala, розроблених Інститутом вакцин Фінлі і Центром генної інженерії і біотехнології Куби (CIGB), відповідно. Обидва препарати перебувають у фазі III клінічних випробувань, і в процесі тестування було введено понад 415 000 доз за трьохдозовою схемою. Уряд
Президент Мігель Діас-Канель заявив 18 травня, що окрім щеплень, зроблених під час випробувань, понад 445 000 кубинців отримали хоча б одну дозу Abdala. Скоро населення почнуть вакцинувати і препаратом Soberana 02.
Наразі на Кубі з населенням 11 млн осіб фіксується в середньому 1255 нових випадків в день – в порівнянні зі 165 в січні.
У той час як більшість країн Латинської Америки і Карибського басейну з усіх сил намагаються придбати вакцини, і тільки 3% населення регіону були вакциновані, уряд Куби заявляє, що до серпня може бути вакциновано 70% населення.
«Швидше за все, ми будемо першою країною у світі, яка буде вакцинувати все своє населення власними вакцинами», – йдеться в заяві місцевого МОЗ. Аргентина, Бразилія, Мексика і Перу також працюють над власними вакцинами, але вони все ще знаходяться на ранніх стадіях розробки.
Агентство зазначає, що рішення Куби не вести переговори з Covax, ймовірно, пов'язано з фінансами. Попри те, що острів з дефіцитом коштів переживає пандемію і жорсткі санкції США, Світовий банк не вважає його економікою з низьким або середнім рівнем доходу і, отже, він не має права на безкоштовні вакцини в рамках програми.
Варто зазначити, що хоча більша частина економіки Куби страждає від браку інвестицій, уряд завжди приділяв увагу біонаучному сектору, і країна вже кілька десятиліть виробляє сучасні вакцини. У 1980-х роках вона розробила першу у світі вакцину проти менінгокока групи B. Кубинська вакцина для профілактики раку легенів, CIMAvax-EGF, схвалена Управлінням з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів, наразі проходить випробування в США.