Представники уряду і парламенту Європейського союзу на переговорах дійшли згоди за правилами, які змусять великі транснаціональні компанії розкривати, скільки доходів і податків вони платять в блоці з 27 країн і скільки в країнах, які ЄС вважає податковими притулками.
Як повідомляє Reuters, закон, запропонований Європейською комісією у 2016 році, є частиною зусиль ЄС з боротьби з ухиленням від сплати податків великими міжнародними компаніями в той час, коли ЄС гостро потребує грошових коштів для фінансування відновлення економіки після пандемії COVID-19.
Згідно з новим законом, транснаціональні корпорації з оборотом понад 750 млн євро ($916 млн) щорічно протягом двох послідовних років повинні будуть декларувати прибуток, податки і кількість співробітників в країнах ЄС і в країнах, що входять в список податкових гаваней ЄС.
Міжнародна організація Oxfam розкритикувала новий закон, оскільки багато зі світових податкових гаваней не були включені до списку ЄС, тому і надалі продовжать уникати перевірок.
«Законодавці ЄС надали багатонаціональним корпораціям безліч можливостей продовжувати ухилятися від податків, переводячи свій прибуток в податкові притулки за межами ЄС, такі як Бермудські острови, Кайманові острови та Швейцарія», – сказала податковий експерт Oxfam Кьяра Путатуро.
Але деякі члени Європейського парламенту, які вели переговори про угоду, заявили, що це все одно допоможе зробити податкову систему більш справедливою.
Згідно з даними аналітичному центру Tax Justice Network, країни ЄС несуть відповідальність за 36% податкових втрат у всьому світі через зловживання корпоративним податком, що обходиться країнам у всьому світі більш ніж в $154 млрд щороку, оскільки прибуток переміщається в юрисдикції з низькими податками, такі як Ірландія, Люксембург і Нідерланди.
Тепер текст угоди тепер повинен пройти формальне прийняття у двох комітетах Європарламенту і на пленарному засіданні парламенту, а також в Раді урядів ЄС.