Гендиректор «Роскосмосу» Дмитро Рогозін у Держдумі РФ заявив, що США погодилися передати російській компанії S7 ракетно-космічний комплекс «Морський старт» (Sea Launch) за умови, що він не буде конкурувати з американською компанією SpaceX Ілона Маска, пише Коммерсант.
«Були введені конкретні жорсткі обмеження при підписанні цього контракту на передання російській компанії двох суден «Морського старту» – зобов'язання, що ми не маємо право використовувати цей «Морський старт» у конкуренції з Ілоном Маском. Нормально? Тобто уряд США, урядові юристи виступають в якості клієнта, по суті, приватної компанії. А може, вона не приватна компанія в такому випадку, якщо за допомогою державних санкцій нам обмежують можливість конкуренції з SpaceX?», – сказав глава «Роскосмосу».
За його словами, перед переданням комплексу американці «висмикнули і вирізали все обладнання на цих кораблях». Тому на їх відновлення потрібні «десятки мільярдів рублів», сказав він.
Плавучий ракетно-космічний комплекс «Морський старт» був створений на початку 1990-х років компаніями з США, України, Норвегії та Росії. Він складається зі стартової платформи Odyssey і складально-командного судна Sea Launch Commander.
Раніше портом базування комплексу був Лонг-Біч у Каліфорнії, проте в грудні 2019 року Держдепартамент США видав компанії S7 дозвіл на перебазування в Росію плавучого космодрому «Морський старт». Після переходу стартова платформа і складально-командне судно вирішили перемістити на Слов'янський судноремонтний завод в далекосхідному порту Славянка. Запуски космічних апаратів були припинені в 2014 році через збитковість проекту. У 2016 році «Морський старт» за $160 млн придбала у РКК «Енергія» компанія S7 Space.