Іран почав процес виробництва збагаченого металевого урану. Про це заявив наглядовий орган ООН з атомної енергії, передає Reuters. Кроки Ірану, про які повідомило Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ, IEAE), викликали критику з боку Європи та США, які назвали їх «невдалим кроком назад».
Офіційні особи США і ЄС ясно дали зрозуміти, що рішення Ірану ускладнить і, можливо, торпедує непрямі американо-іранські переговори, спрямовані на те, щоб повернути обидві країни в угоду 2015 року, від якої відмовився колишній президент Дональд Трамп.
Нагадаємо: цього року Тегеран уже зробив невелику кількість незбагаченого металевого урану. Це є порушення угоди, яке забороняє всі роботи з металевим ураном, оскільки з нього можна зробити ядро ядерної бомби.
«Сьогодні Іран повідомив Агентству, що UO2 (оксид урану), збагачений до 20% по U-235, буде відправлений у науково-дослідну лабораторію на завод з виготовлення палива в Ісфахані, де він буде перетворений в UF4 (тетрафторид урану), а потім в металевий уран, збагачений до 20% по U-235, перш ніж використовувати його для виробництва палива », – йдеться в заяві МАГАТЕ.
У конфіденційному звіті агентства, з яким ознайомилося Reuters, йдеться, що Іран здійснив кроки для початку процесу виробництва збагаченого металевого урану.
Великобританія, Франція і Німеччина заявили, що вони «серйозно стурбовані» рішенням Ірану, яке порушує ядерну угоду, офіційно названу Спільним всеосяжним планом дій (СВПД).
«В Ірану немає реальної громадянської потреби в дослідженнях і розробках металевого урану, які є ключовим кроком у розробці ядерної зброї, – йдеться в спільній заяві країн. – Своїми останніми кроками Іран ставить під загрозу успішне завершення переговорів у Відні, попри прогрес, досягнутий в шести раундах переговорів».
Країни закликали Іран повернутися до переговорів у австрійській столиці, які почалися у квітні і були перервані 20 червня. Дата наступного раунду поки не призначена.