Норвегія побудує гігантське сховище для CO2 на дні Північного моря

За підрахунками експертів, у континентальному шельфі можна захоронити понад 80 млрд тонн CO2

фото Shutterstock

Уряд Норвегії направить 1,7 млрд євро на проект з уловлювання, транспортування та зберігання CO2. Основна ідея ініціативи – поховання вуглекислого газу на дні Північного моря, в виснажених родовищах нафти і газу. Проект «Langskip» задуманий як багатонаціональний, і Норвегія запрошує приєднатися до нього своїх сусідів по регіону.

Скорочення емісії парникових газів – і особливо вуглекислого газу – вважається необхідним кроком для запобігання кліматичним змінам. Зробити це можна різними способами: переходом на відновлювані джерела енергії, заміною бензинових автомобілів на електричні, відмовою від вуглецево-інтенсивних методів виробництва харчових продуктів. Але особливо проблематичним є скорочення викидів CO2 у важкій промисловості, зокрема, у виробництві бетону, пише HighTech Plus з посиланням на ZME Science.

Бетон відповідає за 8% світової емісії парникових газів, важка промисловість загалом – за 20%.

Уловлювання та зберігання вуглецю дозволяє нейтралізувати шкоду, яку завдають заводи довкіллю або навіть очистити атмосферу від CO2, який уже потрапив туди (правда, ця технологія менш зріла). Метод вимагає серйозних капіталовкладень і відповідних геологічних умов, які, на щастя, є в Норвегії, пише видання.

Проект «Langskip» – частина програми Норвегії щодо виконання умов Паризької кліматичної угоди і досягненню до 2050 року нульової емісії CO2. Уряд країни сподівається, що ця ініціатива не тільки допоможе сповільнити глобальне потепління, а й створить в Норвегії тисячі нових робочих місць.

За підрахунками експертів, у континентальному шельфі можна захоронити понад 80 млрд тонн CO2. Це дорівнює емісії парникових газів Норвегії за тисячу з гаком років.

Уловлювання CO2 почнеться на цементному заводі Norcem в Бревіку. Звідти газ морем вирушить в новий термінал в Ейгардені, звідти – по трубопроводу на глибину приблизно 2600 метрів нижче рівня дна. Транспортуванням CO2 займеться спільне підприємство Northern Lights, що об'єднує, зокрема, компанії Equinor, Shell і Total.

Тим часом стартап з Ісландії Carbfix має інноваційне рішення – він перетворює вуглекислий газ в гірські породи, що дозволяє зберігати парниковий газ вічно.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS