Власник British Gas прогнозує підвищення цін на газ і – як наслідок – подорожчання всього іншого

Якщо майбутня зима буде довгою або особливо холодною, газ подорожчає ще більше

фото Shutterstock

Зростання цін на природний газ, викликане глобальними труднощами в поставках, може призвести до підвищення вартості комунальних послуг і змусити енергоємний бізнес у Великобританії і Європі скоротити активність цієї зими, попереджають в британській Centrica Plc, що володіє British Gas.

У Європі та Британії ціни на газ тримаються на рекордних для цієї пори року рівнях, і експерти побоюються, що європейські країни можуть зіткнутися з дефіцитом газу взимку, коли попит на нього є найбільшим, пише Financial Times, на яку посилається Інтерфакс.

«Зараз в Європі і Британії достатньо газу для задоволення щоденних потреб, проте його недостатньо для наповнення сховищ, – сказав виданню Кассім Мангер, який відповідає за торгівлю енергоносіями в Centrica. – Якщо майбутня зима буде довгою і холодною, ми можемо зіткнутися з проблемою – нам необхідно купувати СПГ практично незалежно від ціни на нього, щоб бути впевненими, що попит взимку буде задоволений».

Якщо майбутня зима буде довгою або особливо холодною, газ подорожчає ще більше, і деяким з найбільш енергоємним підприємствам нічого не залишиться окрім як скорочувати виробництво, зазначив Мангер.

«Раніше ми ще не стикалися з такою ситуацією, як зараз. Якщо ви не можете забезпечити достатні поставки, єдиною можливістю врівноважити ринок є скорочення попиту, – каже він. – Якщо цієї зими ми зіткнемося з дефіцитом поставок, доведеться обмежити економічну активність, щоб врівноважити ринок. Якщо ціни на газ будуть занадто високими, то деякі компанії в Британії і Європі можуть обмежити виробництво».

У тому випадку, якщо майбутня зима в Європі виявиться м'якою і короткою, ціни на газ можуть опуститися, однак експерти відзначають наявність довгострокових проблем для ринку.

Так, Росія скоротила поставки газу в Європу в поточному році, і «Газпром» цього тижня дав зрозуміти, що запуск «Північного потоку 2» не вплине на рівень поставок російського газу в Європу в 2021 році.

При цьому зростання вартості квот на викиди СО2 у Британії і Європі сприяє збільшенню попиту на газ.

«У минулому ми могли легше перемикатися між різними видами палива, якщо ціни на газ піднімалися занадто високо, генеруючі компанії переключалися на вугілля, – відзначає Мангер. – Однак тепер це вже не варіант, оскільки ціни на вуглецеві квоти досить високі, і Великобританія припиняє використовувати вугілля».

Нагадаємо, як писала Rzeczpospollita, «Газпром» перестав продавати газ в Європу, дізнавшись про негативне рішення суду.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS