Нещодавно у Москву приїжджав голова американського ЦРУ Вільям Бернс. За даними джерел телеканалу CNN, президент Джо Байден направив Бернса до Росії для того, щоб попередити Кремль про те, що Вашингтон «уважно стежить за нарощуванням російських військ поблизу кордону з Україною».
Адміністрація Байдена серйозно ставиться до останніх переміщень російських військ, навіть після того, як раннє нарощування сил навесні зрештою не призвело до відновлення вторгнення в Україну, пише CNN, на який посилається RFI.
«Адміністрація дуже, дуже стурбована – це найбільше занепокоєння, яке я чув від них про Росію за дуже довгий час», – розповів телеканалу неназваний американський дипломат.
Прес-секретар Пентагону Джон Кірбі заявив у п'ятницю, 5 листопада, про те, що «масштаб» і «розмір підрозділів, які ми бачимо» в Росії, «незвичайні».
«Ми продовжуємо уважно стежити за цим, і, як я вже казав раніше, будь-які ескалаційні або агресивні дії Росії викликатимуть велику стурбованість у Сполучених Штатів», – сказав він.
Супутникові знімки, зроблені компанією Maxar Technologies у понеділок, демонструють масивне скупчення російських військ і техніки поблизу міста Єльня (Смоленська область), неподалік від кордонів з Україною та Білоруссю. І адміністрація Байдена більше, ніж навесні, стурбована тим, що Росія може почати вторгнення, заявили два високопосадовці.
Крім завдання попередити Москву, перед головою ЦРУ було поставлено завдання визначити, що мотивує дії Кремля щодо нового нарощування військ.
Оцінки мотивів Росії дуже різняться у різних представників американського керівництва: деякі джерела повідомили CNN, що, на їхню думку, Кремль може готуватися до вторгнення, тоді як інші припускають, що Москва швидше намагається залякати Україну.
Глава ЦРУ відвідував Москву 2-3 листопада. Повідомлялося, що він зустрічався із секретарем Ради безпеки Росії Миколою Патрушевим та головою Служби зовнішньої розвідки Сергієм Наришкіним.
Після зустрічей у Росії Бернс поговорив телефоном із президентом України Володимиром Зеленським «у спробі розрядити напруженість», повідомили джерела CNN. Бернс передав Зеленському занепокоєння американської адміністрації з приводу поведінки Росії та запевнив його у тому, що США уважно відстежують російську діяльність, розповіло джерело CNN.
Високопосадовець Держдепартаменту також приїхав до Києва у четвер, 4 листопада, «для підтримки зусиль» щодо деескалації.
Крім того, держсекретар США Ентоні Блінкен зустрічався з Зеленським у кулуарах кліматичного саміту ООН у Глазго 2 листопада, де крім побоювань з приводу незвичайного пересування російських військ, сторони обговорили небезпеку того, що Москва використовуватиме експорт газу як «важіль тиску».
Усі ці теми також будуть обговорені наступного тижня, коли міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба вирушить до Вашингтона для переговорів із Блінкеном.
У свою чергу, у Москві заявляють про те, що «пересування якоїсь нашої військової техніки чи армійських підрозділів територією РФ – це виключно наша справа».