Експерти провели нове дослідження стосовно походження коронавірусу COVID-19, яке з високим ступенем імовірності доводить, що поширення вірусу почалося все-таки з продуктового ринку в Ухані. Про це йдеться в статті, опублікованій в авторитетному журналі Science, на яку посилається The Wall Street Journal.
Автор дослідження – еволюційний біолог Майкл Воробей (він відомий роботами про походження «іспанки» та ВІЛ). Його основний висновок – більшість випадків зараження коронавірусом у грудні 2019 року були прямо чи опосередковано пов'язані саме з ринком.
Дослідник наголошує на ще одному важливому факті – 41-річний бухгалтер, якого прийнято вважати «нульовим пацієнтом» (і який не був на ринку) насправді заразився пізніше, коли вірус уже циркулював у популяції.
Твариною, яка виступила «посередником» при передачі вірусу від кажанів до людини, міг бути єнотовидний собака, відомий переносник різного роду коронавірусів. Саме в ряді, де їх продавали, було багато перших хворих.
Воробей прокоментував WSJ, що його висновки базуються на аналізі всіх наявних даних, включаючи дослідження комісії ВООЗ у Китаї. 10 з 19 перших пацієнтів були пов'язані з ринком в Ухані або працювали на ньому, але, швидше за все, «нульовими пацієнтами» не були і вони.
Дослідження не виключає версію лабораторного походження вірусу, але разом з іншими відкриттями робить її менш імовірною, зауважує газета. У вересні, наприклад, вийшов препринт роботи вчених інституту ім. Пастера, що виділили в природній популяції кажанів Лаосу коронавірус, який мало відрізняється від COVID-19 і здатний заражати людину.
Спецслужби США так і не змогли дійти єдиної думки, чи є пандемія результатом витоку коронавірусу з лабораторії або контакту людини з твариною.
Нагадаємо, HBO випустив документальний фільм про пандемію коронавірусу в Китаї та США.