Євросоюз має намір встановити жорсткий термін для розірвання довгострокових контрактів на імпорт природного газу країнами-учасницями, пише Bloomberg. Зокрема, Брюссель хоче повністю відмовитися від довгострокових газових контрактів до 2049 року.
Агентство уточнює, що причиною такого рішення є «зелений» енергоперехід, який передбачає повне припинення викидів парникових газів у Європі після 2050 року.
Проект, з яким ознайомилося агентство, мають офіційно опублікувати завтра, 15 грудня.
Щоб підвищити свою енергобезпеку, Євросоюз запровадить кілька нових норм, а саме:
1) вжиття заходів щодо забезпечення високого рівня заповнення газових сховищ на початку опалювального сезону;
2) добровільні спільні закупівлі стратегічних запасів газу операторами газотранспортних систем. Такі резерви можуть використовуватися у випадку непередбачених обставин.
3) обов'язок країн-учасниць оцінювати ризики та вживати заходів, якщо газові сховища перебувають у власності іноземних компаній. За наявності будь-яких ризиків країни повинні, наприклад, встановлювати обов'язкові рівні заповнення таких сховищ. Під контролем дочірніх компаній «Газпрому» у Європі знаходяться кілька великих ПСГ: Reden, Jemgum та Katharina у Німеччині, Haidach в Австрії та Bergermeer у Нідерландах. Перед початком цього сезону вони були заповнені лише на 12,8%, компанія це пояснювала аварією, що призвела до скорочення поставок російського газу газопроводом Ямал – Європа.
За оцінкою Bloomberg, підготовка такого плану – це погана новина для Росії: Москва наполягає на укладанні довгострокових контрактів. У середині жовтня Bloomberg із посиланням на джерела, близькі до російської влади, описував два різні підходи до укладання газових контрактів – європейський та російський.
Видання писало, що метою Путіна є зміна правил гри на газовому ринку та повний перехід від спотових контрактів на довгострокові, які використовує «Газпром».