Україна звинуватила «Газпром» в газовому шантажі Європи через відмову збільшити транзит

Це все заради того, щоб прискорити сертифікацію «Північного потоку 2», вважає Макогон

фото Shutterstock

Україна звинуватила «Газпром» у газовому шантажі Європи через відмову російського концерну збільшити транзит палива по українських трубопроводаз, незважаючи на різке зростання цін на газ у Європі.

Глава компанії «Оператор ГТС України» Сергій Макогон у Facebook висловив думку, що таким чином Росія намагається добитися прискорення сертифікації спірного німецько-російського газопроводу «Північний потік-2».

«Попри захмарні ціни на газ у ЄС ($1800 за тис. кубів), наявні вільні транзитні потужності і незважаючи на заяви глави РФ про збільшення поставок до ЄС, «Газпром» не забронював додаткові потужності на січень. Тому «Газпром» не планує збільшувати транзит понад 109 млн кубів на добу, що передбачено існуючим контрактом: Висновки очевидні – шантаж Європи продовжується з метою якнайшвидшої сертифікації «Північного потоку 2», – написав Макогон.

«Газпром» не прокоментував ці звинувачення. 20 грудня стало відомо, що російський концерн відмовився від бронювання додаткових потужностей для транзиту газу через Україну у січні, пише Deutsche Welle.

На платформах RBP та GSA Platform проходив аукціон на додачу до довгострокового контракту з бронювання транзитних потужностей на 40 млрд куб. м на рік. Український оператор запропонував на січень транзитні потужності обсягом до 9,8 млн. куб. м на добу через газорозподільну станцію «Суджа» та до 5,2 млн куб. м на добу через «Збереження», проте «Газпром» не скористався цією пропозицією.

Російський монополіст уже протягом чотирьох місяців не бронює додаткові потужності щодо транзиту газу через Україну. При цьому компанія з початку року до 15 грудня транспортувала через Україну 40 млрд куб. м газу, цим виконавши свої зобов'язання на 2021 рік у повному обсязі.

Півтора тижні тому Макогон заявив, що не відкидає припинення транзиту газу з Росії через українську територію вже взимку.

«Це політичне питання, а не економічне. Ми бачимо, що останніми місяцями посилився тиск на Україну в усіх напрямках. Це і припинення експорту енергетичного вугілля в Україну з Росії, і розміщення військ на кордон, і блокування експорту вугілля з Казахстану. Зважаючи на всі ці події, не виключено, що буде припинено і транзит газу через Україну», – сказав він тоді.

Нагадаємо, сьогодні ціна газу в Європі досягла $2000 за тисячу кубометрів на тлі похолодання у Європі.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS