В останні три тижні між Білим домом та Брюсселем активізувалися переговори щодо підготовки до найгіршого сценарію, за якого Москва перекриє європейцям газ на тлі конфлікту навколо України і введення санкцій, пише газета RFI з посиланням на Le Monde.
США – великий виробник скрапленого газу (СПГ), який транспортується морем. Штати почали збільшувати поставки до країн ЄС – «за останні три тижні від 70 до 80 вантажів СПГ із США було перенаправлено в Європу», – заявила Урсула фон дер Ляйєн, глава Єврокомісії, наголосивши, що потрібно ще збільшувати обсяги.
ЄС та США також активізують свої контакти з іншими виробниками СПГ, включаючи країни Перської затоки, Єгипет та Алжир, щоб вони могли перенаправити частину свого виробництва в Європу.
27 січня фон дер Ляйєн провела переговори з еміром Катару шейхом Тамімом бін Хамадом Аль Тані, якого 31 січня прийняв у Білому домі Джо Байден.
Катар хоче отримати більшу частку ринку та набрати бали у змаганні зі своїми сусідами-суперниками по Перській затоці, щоб стати ключовим союзником США у регіоні, зазначає видання.
«Ведуться переговори» про перенаправлення поставок газу, запланованих для азіатських ринків, до ЄС, якщо президент Росії Путін перерве поставки до Західної Європи», – повідомив неназваний катарський чиновник агентству France-Presse.
Однак, оскільки Катар має довгострокові контракти з великими споживачами в Південній Кореї, Японії та Китаї, катарські можливості замінити Росію невеликі.
До того ж катарський газ обійдеться європейським споживачам дорожче за російський.
Але в країні мають намір збільшити річний видобуток газу (з 77 млн тонн зараз до 127 млн тонн до 2027 року), і тому шукають нові ринки збуту – і Європа може стати найперспективнішим з них.
«Це може допомогти Катару завоювати авторитет у Європі та розпочати переговори про довгострокові контракти», – каже Андреас Кріг, експерт у галузі енергетики, професор Королівського коледжу Лондона.
Як заявили AFP джерела в європейській дипломатії, Вашингтон також розробляє контакти з Австралією – другим за обсягами виробником СПГ у світі – щодо альтернативних поставок.
Міністр природних та водних ресурсів Австралії Кіт Пітт минулого тижня пообіцяв, що його країна збільшить поставки газу до ЄС при скороченні експорту з Росії.
При цьому важливо розуміти, що світове виробництво СПГ може бути збільшене лише незначно, а те, що виробляється за планом, здебільшого вже продано заздалегідь, підкреслює Le Monde.
Очевидно, якщо європейці захочуть отримати додаткові обсяги, то іншим країнам, які вже купили газ – таким як Японія, Китай або Корея – доведеться відмовитися, принаймні тимчасово, від частини своїх поставок.
Тому розпочався великий процес переговорів між урядами різних країн, який триватиме протягом наступних кількох днів. У центрі уваги – день 7 лютого, коли у Вашингтоні відбудеться американо-європейський саміт з енергетичної безпеки.
«Катар може наростити поставки в Європу вже скоро, якщо кілька довгострокових клієнтів (Пакистан, Японія, Південна Корея, Індія тощо) погодяться на прохання США про перенаправлення поставок – і якщо інші виробники ЗПГ вступлять у гру, це може спрацювати, але існує проблема з інфраструктурою/сховищами СПГ у Європі, що означає, що такі країни, як Німеччина, будуть у програші у разі відмови від російських поставок, незважаючи ні на що», – вважає Андреас Кріг.
Паралельно ЄС розраховує на Норвегію, свого другого після Росії постачальника газу. ЄС також придивляється до Азербайджану, куди 4 лютого приїде комісар з енергетики Єврокомісії Кадрі Сімсон.
Нагадаємо, Борис Джонсон заявив, що різна залежність країн ЄС від російського газу впливає на їх ставлення до Росії.