Слабкі надії Європи зупинити зміцнення осі Москва-Пекін, пов’язаної з можливим вторгненням в Україну, тепер перебувають у руках президента Польщі Анджея Дуди, пише видання Politico.
Спочатку Дуда викликав подив через те, що він єдиний з президентів ЄС, який планує відвідати церемонію відкриття Олімпійських ігор у п'ятницю в Пекіні, але тепер його офіс заявляє, що він скористається цим візитом для зустрічі з президентом Сі Цзіньпіном, щоб обговорити політичну ситуацію навколо України.
Зараз Москва шукає союзників, які допоможуть їй протистояти потенційним західним санкціям. Очікується, що Путін і Сі підготують спільний документ, в якому буде викладено їхню «спільну» позицію щодо безпеки, а Росія зі свого «зміцнюватиме співпрацю» з Китаєм в енергетичному та фінансовому секторах.
В офісі Дуди повідомили Politico, що він скористається своєю зустріччю з китайським лідером в Пекіні, щоб поговорити про загрозу, яка йде від «нічим не виправданого нарощування військової сили та агресивної поведінки Росії проти України».
«Китай є постійним членом Ради Безпеки ООН та важливим сусідом Росії. Голова Сі Цзіньпін прийме президента Путіна в Пекіні в п'ятницю – ми вважаємо дуже важливим, щоб китайська сторона отримала інший, європейський погляд на ситуацію», – додали в офісі Дуди.
Польща наразі є головою Організації з безпеки та співробітництва в Європі.
Поки що мало ознак того, що протести європейців вплинуть на Сі, уряд якого тісно співпрацює із Москвою щодо українського питання.
Раніше Китай підтримав Росію у заклику припинити прийом до НАТО нових членів. Міністр закордонних справ Ван І минулого тижня закликав держсекретаря США Ентоні Блінкена «серйозно» взяти до уваги «законні побоювання Москви щодо безпеки».
Китай також допоміг Москві заблокувати заявку США на скликання засідання Ради Безпеки ООН щодо України.
«Причина, через яку США хотіли провести це відкрите засідання, полягала в тому, що розгортання Росією військ уздовж кордону з Україною є загрозою міжнародному миру та безпеці, – заявив постійний представник Китаю в ООН Чжан Цзюнь. – Китай не може приєднатися до цієї точки, бо Росія неодноразово заявляла, що не планує жодних воєнних дій. І Україна дала зрозуміти, що війна їй не потрібна. За таких обставин, на якій підставі країна може наполягати на тому, що може бути війна?».
Нагадаємо, в НАТО заявили, що за останні дні Росія перекинула в Білорусь 30 000 своїх військових і сучасну зброю.