Що сталося. В «Енергоатомі» заявили, що висновки Державної аудиторської служби після ревізії на підприємстві, викладені у листі до Кабінету міністрів, не відповідають дійсності й зазначені вимоги не підтверджуються актом ревізії.
Джерело. Про це повідомила пресслужба компанії у відповідь на поширену інформацію про проведення Держаудитслужбою ревізії «Енергоатому» за 2018-2021 роки й виявлення фінансових порушень на загальну 13 млрд грн.
Сторони. В «Енергоатомі» заявили, що означені вимоги жодним чином не підтверджуються актом ревізії, що склала Державна аудиторська служба.
У компанії додали, що у листопаді 2021 року звернулися до Окружного адміністративного суду Київ з позовом до Держаудитслужби, в якому просили визнати протиправними та скасувати її вимоги.
У своїх позовних вимогах «НАЕК «Енергоатом» звертає увагу на низку процедурних порушень під час проведення планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності компанії та вказує на безпідставність суми встановлених фінансових порушень і недоліків за результатами ревізії.
28 грудня 2021 року Окружний адмінсуд Києва ухвалив рішення зупинити дію вимог аудиту та заборонити службі надавати рекомендації (пропозиції) Кабміну за висновками проведеної перевірки.
Там додали, що надіслали відповідні звернення до Кабміну «та інших зацікавлених органів і відомств» з інформацією щодо рішення, ухваленого судом.
Аудитори виявили порушення у сфері закупівель – 9,3 млрд грн, втрати фінансових ресурсів – 2,1 млрд грн, неефективні управлінські дії або ризикові операції, що призвели до втрат фінансових і матеріальних ресурсів – 1,4 млрд грн, неефективні управлінські дії або ризикові операції, які можуть призвести до втрат надалі – 217,9 млн грн тощо.
Аудитори зазначили, що матеріали ревізії передані до Національного антикорупційного бюро (НАБУ) для розгляду та прийняття відповідного рішення. Також оформили доручення Міністерству енергетики:
«Вжити заходів щодо врегулювання питання боргів за реалізовану електроенергію, нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю для АЕС та зберігання радіоактивних відходів».
ОНОВЛЕНО:
«Марлін» повідомив, що Окружний адміністративний суд Києва відмовив у задоволенні вимоги “Енергоатому” заборонити правоохоронним органам використовувати матеріали та висновки ревізії.
«Тобто уряд, який управляє “Енергоатомом”, направив туди державних аудиторів, щоб розібратися, що відбувається на державній компанії, від якої залежить ядерна безпека країни. Але йому заборонили розглядати результати аудиту за позовом самого “Енергоатому”, – коментує керівник проєкту Гліб Канєвський.
Бекграунд. «Марлін» з посиланням на лист Держаудитслужби до Кабінету Міністрів повідомив, що аудиторська служба провела ревізію діяльності НАЕК «Енергоатом» за 2018-2021 роки й виявила фінансових порушень та недоліків на загальну суму 13 млрд грн.