Україна і Німеччина розходяться в оцінках ризиків безпеки, пов'язаних із газопроводом «Північний потік 2». Про це заявив президент України Володимир Зеленський після переговорів у Києві з канцлером ФРН Олафом Шольцем.
«Ми детально обговорили ризики щодо безпеки, пов'язані з «Північним потоком 2», і тут у нас є деякі розбіжності в оцінках», – сказав Зеленський.
За його словами, Україна розглядає «Північний потік 2» «виключно крізь призму енергетичних загроз» та загроз у сфері безпеки та вважає проект геополітичною зброєю. У зв’язку з цим країні потрібні «енергетичні гарантії безпеки», заявив президент.
«Я запропонував розпочати конкретний стратегічний діалог в енергетичній сфері, в рамках якого будуть вироблені енергетичні гарантії та дієва підтримка нашої країни. Важливо, щоб Німеччина стала гарантом продовження транзиту газу територією України», – сказав Зеленський.
На початку лютого Шольц дав інтерв'ю телекомпанії ARD про можливі санкції щодо Росії у разі її вторгнення в Україну. Він заявив, що обмеження будуть такими, що «мають серйозні наслідки» і жорсткими, але від відповідей на запитання, чи торкнуться вони «Північного потоку 2», ухилився.
Однак на запитання, чи канцлер хоче використовувати газопровід як засіб тиску, він відповів: «Ніщо не виключено».
Президент США Джо Байден після переговорів із Шольцем заявив, що у разі агресії Росії щодо України в Європі «не буде ніякого» газопроводу «Північний потік 2». Він зазначив, що США та Німеччина готові вести переговори з Росією, проте на випадок агресивних дій сторонами вже підготовлено санкції.
Шольц також підтвердив готовність до запровадження санкцій проти Москви.
Раніше глава «Нафтогазу» Юрій Вітренко наголосив, що протидія запуску «ПП-2» має першочергове значення для стримування російської агресії.