Канцлер Німеччини Олаф Шольц за підсумками зустрічі з президентом РФ Владіміром Путіним, що тривала близько трьох годин у Кремлі, закликав «усіма силами уникнути» подальшої ескалації в конфлікті між Україною та Росією. Це головна мета візиту до Москви, а також переговорів, що пройшли напередодні в Києві, заявив Шольц на спільній з Путіним прес-конференції у вівторок, 15 лютого, передає Deutsche Welle.
Зараз на кордоні з Україною з боку Росії стоїть понад 100 000 російських військових без будь-якої на те потреби, наголосив Шольц. Необхідно всіма силами перешкодити тому, щоб у Європі знову виникла військова ескалація, зазначив він.
На питання DW, звернене до Путіна, про те, чи він виключає війну в Європі, російський президент нагадав про те, що його покоління вже було свідком військового конфлікту на європейському континенті і вказав на війну на території Югославії. За його словами, Росія, як і Європа, не хоче нової війни, і тому направила Заходу свої пропозиції, з яких вона готова обговорювати європейську безпеку. Залежно від розвитку цього діалогу розвиватиметься ситуація за іншими напрямками, додав Путін.
У свою чергу, Олаф Шольц у відповідь на питання DW вказав на важливість використання всіх дипломатичних можливостей для врегулювання конфлікту. При цьому він наголосив на необхідності переговорів у рамках Тристоронньої контактної групи. При цьому йдеться, перш за все, про дотримання Мінських домовленостей, зазначив німецький канцлер.
Водночас він відповів на тезу Путіна про війну в Югославії, вказавши, що в цьому випадку ситуація була іншою, йшлося про загрозу геноциду. У свою чергу Путін заявив, що те, що відбувається зараз на Донбасі, є геноцидом.
Тим часом, Шольц назвав «хорошим знаком» повідомлення про відведення частини російських військ від кордонів з Україною і висловив сподівання, що за цим повернуться до місць дислокації й інші підрозділи.
«Якою б важкою не здавалася нинішня ситуація, я відмовляюся називати її безперспективною», – наголосив він, говорячи про загрозу війни в Європі.
Необхідно з усією рішучістю та мужністю працювати над мирним врегулюванням кризи, закликав політик. При цьому можливе визнання Росією так званих «ДНР/ЛНР», про яке Путіна попросила Держдума, стане серйозним порушенням Мінських домовленостей та політичною катастрофою, заявив глава німецького уряду. Путін у відповідь на це заявив, що визнання т.зв. «республік» вимагає російський народ.
Шольц визнав, що позиції Росії та Заходу щодо необхідних Москвою «гарантій безпеки» відрізняються. При цьому розширення НАТО, за його словами, нині не обговорюється і не стоїть на порядку денному у найближчій перспективі. Канцлер ФРН висловив упевненість, що ця тема не підніматиметься, поки він і Путін перебувають при владі.
Візит Олафа Шольца до Москви відбувається на тлі загрози військового вторгнення Росії на територію України. У другій половині 2021 року Росія перекинула до анексованого Криму та до кордону з Україною понад 100 000 військовослужбовців, а в січні ця кількість зросла до 150 000.
Січнева серія переговорів Росії зі США, НАТО та Організацією з безпеки та співробітництва в Європі, а також із лідерами західних країн не принесла результатів. У Європі та Америці закликають Москву відвести війська від українського кордону та поагрожують безпрецедентними санкціями.
15 лютого Міноборони РФ заявило про повернення частини військ у місця постійної дислокації після участі у військових навчаннях на заході та півдні країни. При цьому офіційний представник відомства зазначив, що ряд підрозділів, які брали участь у навчаннях, поки що залишаться в Білорусі.