Ескалація напруженості між світовими лідерами в галузі сільськогосподарських культур, Росією та Україною, швидше за все, змусить покупців пшениці, кукурудзи та соняшникової олії шукати альтернативні поставки, що призведе до зростання світових цін на продовольство, які й так вже рекордні, вважають аналітики та трейдери, на яких посилається Reuters.
Світові фондові ринки впали, а сира нафта зросла в ціні у вівторок, коли східний фланг Європи опинився на межі війни після того, як президент Росії Владімір Путін наказав ввести війська в зайняті сепаратистами регіони східної України.
Оскільки на ці дві країни припадає близько 29% світового експорту пшениці, 19% світового постачання кукурудзи та 80% світового експорту соняшникової олії, трейдери побоюються, що будь-яке військове втручання може вплинути на рух урожаю та спровокувати масову боротьбу імпортерів за заміну поставок із Причорномор'я.
Ф'ючерси на пшеницю в Чикаго підскочили більш ніж на 2% у вівторок, кукурудза досягла семимісячного максимуму, соєві боби також зросли, пише агентство. Усі три ключові харчові та кормові інгредієнти зросли приблизно на 40% порівняно з мінімумами 2021 року, чому сприяло зниження світового виробництва та збільшений попит.
«Перебої з поставками з регіону Чорного моря вплинуть на загальний доступ до продовольства, – сказав Reuters Фін Зібелл, економіст з агробізнесу в Національному банку Австралії. – Покупці на Близькому Сході та Африці шукатимуть альтернативні джерела».
За даними Refinitiv, у 2021 році близько 70% експорту пшениці з Росії припало на покупців на Близькому Сході та в Африці.
Трейдери кажуть, що загострення напруженості вже змусило деяких покупців перенаправити судна до інших постачальників через побоювання, що будь-який спалах війни призведе до тривалих затримок у навантаженні.
«Кораблі уникають заходити в Чорне море через ризик війни, – сказав один із сінгапурських трейдерів. – Перебої з поставками вже відбуваються».
Відсутність поставок із регіону Чорного моря може підвищити попит на пшеницю у США та Канаді.
Світові ціни на продовольство вже коливаються поблизу 10-річного максимуму, що зумовлено високим попитом на пшеницю та молочні продукти, повідомило продовольче агентство ООН наприкінці минулого року.
Крім того, високі ціни на нафту підштовхують вгору сільськогосподарські ринки.
Як повідомив Bank of America, ціни на нафту можуть підскочити на $20 у разі ескалації конфлікту навколо України.
Раніше WP писала, що вторгнення Росії в Україну може призвести до глобальних проблем з продовольством.