Покарати Путіна: як Байден може відрізати Росію від світових технологій

Reuters дізнався про деталі введення санкцій щодо поставок в Росію електроніки

фото Shutterstock

Якщо Росія продовжить вторгнення в Україну, адміністрація президента США Джо Байдена може позбавити її широкого спектру низько- та високотехнологічних товарів американського та іноземного виробництва, від комерційної електроніки та комп'ютерів до напівпровідників та деталей літаків. Про це агентству Reuters повідомили джерела, знайомі з цим питанням.

Президент Байден досягне цього, розширивши список товарів, для яких потрібні ліцензії США, перш ніж постачальники зможуть постачати їх до Росії, а потім його адміністрація відмовить у цих ліцензіях, кажуть джерела.

Ці заходи, деталі яких раніше не повідомлялися, є частиною пакету санкцій щодо експортного контролю, які Сполучені Штати націлили саме на російську економіку та які стосуються всього – від лазерів до телекомунікаційного обладнання та морської техніки.

Пакет, який ще доопрацьовувався на вихідних і може змінитися, буде прийнятий навіть попри те, що деякі чиновники Білого дому пообіцяли пом’якшити для російського споживача основний удар санкцій.

Мета заходів експортного контролю «насправді полягає в тому, щоб підірвати здатність Росії мати промислове виробництво в кількох ключових секторах», заявив минулого місяця член Ради національної безпеки Білого дому Пітер Харрелл.

«Ми думаємо про те, як нам спричинити деградацію російського промислового виробництва та високотехнологічних галузей, а не про те, як націлитись на російський народ загалом», – додав він.

Крім того стало відомо, що адміністрація Байдена підготувала пакет санкцій проти Росії, який включає заборону фінансовим установам США обробляти транзакції для великих російських банків.

Їх введення стає дедалі ймовірнішим після того, як президент Росії Путін у понеділок визнав дві області України «незалежними» і наказав міністерству оборони Росії ввести війська в ці області для «підтримки миру», що посилило напруженість у відносинах із Заходом через Україну.

Безумовно, найрадикальніший захід, що міститься в пакеті санкцій експортного контролю, базується на обмеженнях, накладених на китайського телекомунікаційного гіганта Huawei Technologies колишнім президентом Дональдом Трампом. Це значно розширить сферу дії так званого правила про прямі іноземні продукти, вимагаючи від компаній, які використовують американські інструменти для технологій за кордоном, отримувати ліцензію США перед відправкою в Росію.

«Це надзвичайно новаторське рішення, яке потенційно може виявитися набагато важливішим, ніж контроль тільки за експортом цих товарів зі Сполучених Штатів», – сказав вашингтонський юрист Кевін Вольф, колишній чиновник Міністерства торгівлі.

Більшість чипів виробляється на американському устаткуванні, що дає можливість Сполученим Штатам контролювати потік електроніки в Росію.

Американські постачальники також повинні отримати ліцензії на деякі товари, які в даний час не виробляться в Росії, наприклад, на запчастини для цивільних літаків. Чи введе Європа аналогічні заходи, поки невідомо.

Як повідомлялося, країни ЄС погодили перший пакет санкцій проти Росії у відповідь на визнання «Л/ДНР» – під санкціями опиняться 351 депутат Держдуми та ще 27 фізосіб та юросіб.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS