Цілий ряд відомих росіян приєдналися до хору світових знаменитостей, які засуджують війну Москви проти України, однак деякі з них вже відчули на собі наслідки відмови від лінії Кремля, пише AFP.
Коли в 2014 році Росія анексувала український півострів Крим, сотні діячів мистецтва і артистів підписали петицію, організовану владою і міністерством культури, на підтримку цього кроку.
Але цього ситуація більш хитка: відколи президент Владімір Путін розпочав війну з Україною, великі російські міста стали ареною масштабних протестів, а поліція відповіла масовими арештами.
«Страх і біль. Ні війні!», – написав в Instagram Іван Ургант, зазвичай веселий король вечірних російських телешоу, із повністю чорною фотографією.
Найпопулярніший російський репер Oxxxymiron у гнівному відеозверненні, опублікованому в його акаунтах в соцмережах, заявив, що він «проти війни, яку Росія почала проти України».
«Я вважаю, що це злочин і катастрофа», – прокоментував він російське вторгнення на територію сусідньої держави, крокуючи рідним містом Санкт-Петербург.
Російський комік Максим Галкін, також відомий як чоловік співачки Алли Пугачової, написав у Instagram: «Як усе це можливо? Справедливої війни не може бути. Ні війні!».
«Чорний четвер»
Тривога поширилася навіть на російські ЗМІ. Кореспондент газети «Коммерсант» Олена Черненко, яку часто вважають рупором російського МЗС, організувала антивоєнну петицію, яку вже підписали понад 100 колег зі ЗМІ.
«В історії було багато чорних четвергів. Але сьогодні найчорніший за всі інші», – написав у Twitter найкращий шахіст Росії, гросмейстер Ян Непомнящий.
Але така відвертість небезпечна у сьогоднішній Росії.
Шоу Урганта не пустили в п'ятничний ефір через зміни у розкладі, «викликані політичною ситуацією».
А Черненко виключили з кореспондентського резерву МЗС Росії через «непрофесіоналізм». Вона звернулася до міністерства з проханням не застосовувати санкції до інших колег, які підписали петицію.
«Якщо ми дозволимо їм боротися на самоті, то наша душа як Америки буде втрачена»
Тим часом міжнародні знаменитості в один голос різко засуджують російського диктатора.
«Ось що більшість із нас засвоїло в дитинстві на дитячому майданчику: не можна стояти осторонь, коли велика дитина б'є маленьку», – написав письменник Стівен Кінг.
«Я на боці України», – написав у Twitter актор Ештон Катчер, дружина якого, акторка Міла Куніс, народилася у західноукраїнському місті Чернівці.
Американський актор і режисер, лауреат премії Оскар Шон Пенн пішов ще далі і подався до Києва, щоб зняти документальний фільм про російське вторгнення.
«Режисер приїхав до Києва спеціально, щоб зафіксувати всі події, що відбуваються в Україні, і як режисер-документаліст розповісти світові правду про вторгнення Росії до нашої країни», – йдеться у повідомленні на сторінці Офісу президента у Facebook, де показано відео з голлівудським актором.
The Hollywood Reporter цитує ексклюзивний коментар Шона Пенна із засудженням дій Путіна:
«Це жорстока помилка, пов'язана із загубленими життями та розбитими серцями. Якщо він [Путін] не змінить свого рішення, я вважаю, що Путін зробить найжахливішу помилку для всього людства», – сказав Пенн.
«Президент Зеленський та український народ стали історичними символами мужності та принциповості. Україна – на вістрі списа демократії. Якщо ми дозволимо їм боротися на самоті, то наша душа як Америки буде втрачена».
Шон Пенн відомий тим, що приїжджає в зони конфліктів та стихійного лиха по всьому світу для допомоги та документування подій.
Відома співачка Мадонна (і колишня дружина Шона Пенна) підтримала Україну в своєму Instagram з мільйонами підписників, створивши відео-кліп із кадрами війни в України і порівнюванням Путіна з Гітлером.
«Безглузде і засноване на жадібності вторгнення Росії в Україну МАЄ бути зупинено! Будь ласка, надішліть гуманітарну допомогу, щоб допомогти мільйонам громадян України, чиї життя зруйновані цією КРИЗОЮ зараз! Путін порушив усі існуючі договори про права людини. Путін не має права намагатись стерти існування України. Ми підтримуємо вас, Президент Зеленський! Ми молимося за вас та вашу країну! Благослови вас усіх! Давайте не відчуватимемо себе безпорадними перед геополітичними подіями такого масштабу. Є речі, які ми можемо зробити», – закликала Мадонна, розмістивши посилання на статтю Global Citizens, де описано, як допомогти Україні.
«Можна було б уникнути»?
Тим часом, росіяни, які підтримують напад Путіна на Україну, ризикують зазнати остракізму з боку західного світу мистецтва, який колись їх звеличував.
Відомий російський диригент Валерій Гергієв, керівник Маріїнського театру в Санкт-Петербурзі та відомий своїми теплими зв'язками з Кремлем, у четвер несподівано відмовився від концертів, де він мав диригувати Віденським філармонічним оркестром у нью-йоркському Карнегі-холі.
А колишній прем'єр-міністр Франції Франсуа Фійон, якого раніше засудили за входження до ради директорів російського нафтохімічного гіганта «Сібур», тепер зіткнувся з гнівом своїх колег за те, що заявив, нібито саме відмова Заходу взяти до уваги побоювання Росії з приводу розширення НАТО «викликала небезпечну конфронтацію, якої можна було б уникнути».
Колишній канцлер Німеччини Герхард Шредер, голова ради директорів російського державного нафтового гіганта «Роснефть», засудив війну, але також припустив, що останніми роками у відносинах між Росією та Заходом було допущено «помилки з обох боків».
Тим часом Франція чекає на реакцію на вторгнення легендарного актора Жерара Депардьє, який прийняв російське громадянство в 2013 році і відомий своєю дружбою з Путіним. Раніше цього місяця Депардьє завів аккаунт у Instagram, розмістивши фотографію, на якій він обіймає Путіна, і сказав на початку цього місяця на французькому телебаченні: «Дайте спокій Владіміру».