Західні країни відповіли на вторгнення росії в Україну величезною кількістю санкцій, покликаних завдати шкоди економіці країни, і економісти припускають, що це може спрацювати, аналізує ситуацію CNBC.
Найбільші економіки «Великої сімки» запровадили безпрецедентні каральні санкції проти Центрального банку росії поряд із широкомасштабними заходами Заходу проти олігархів та чиновників країни, зокрема президента росії владіміра путіна.
Перелік основних санкцій та їхніх наслідків:
* Відключення ключових російських банків від міжнародної платіжної системи SWIFT.
* Санкції США проти Фонду національного добробуту РФ та Міністерства фінансів РФ.
* Санкції забороняють західним інвесторам мати відносини з Центральним банком і заморожують його зарубіжні активи – величезні резерви іноземної валюти, які ЦБР використовував як буфер проти знецінення місцевих активів.
* Президент США Джо Байден оголосив, що польоти російських авіаліній будуть заборонені в повітряному просторі США, аналогічні рішення ухвалили ЄС та Канада.
* Міністр фінансів Франції Брюно Ле Мер у вівторок заявив, що метою останнього раунду санкцій є «викликати крах російської економіки».
* Російський рубль впав із початку вторгнення росії в Україну і в середу вранці досяг історичного мінімуму 109,55 до долара (оновлено: станом на четвер курс вже становив 111,5 руб/долар).
* Російські акції також зіткнулися з масовими розпродажами. Московська фондова біржа досі закрита, оскільки влада намагається зупинити падіння цін на місцеві активи.
* Найбільший кредитор країни, «Сбєрбанк», припинив свої європейські операції, і його акції, що котируються в Лондоні, впали більш ніж на 95% і торгуються за один пенні. Акції інших великих гравців країни на Лондонській фондовій біржі, зокрема «Роснєфті» та «Лукойла», також впали.
* ЦБ РФ у понеділок більш ніж подвоїв ключову відсоткову ставку країни з 9,5% до 20% у спробі згладити наслідки, але аналітики вважають, що заморожування його валютних резервів повністю заблокує його здатність стабілізувати російську економіку.
Шведський економіст і колишній старший науковий співробітник Атлантичної ради Андерс Аслунд написав у твіттері в середу, що західні санкції фактично «знищили російські фінанси за один день».
«Ситуація, найімовірніше, стане гіршою, ніж у 1998 році, бо зараз немає позитивного кінця. Усі російські ринки капіталу, схоже, знищені, і навряд чи вони відновляться без глибоких реформ», – додав він.
«Якщо раніше ЦБ росії міг покладатися на свої резерви, щоб згладити будь-яку тимчасову волатильність рубля, то тепер він не може цього робити. Натомість йому потрібно буде скоригувати ставки та інші неринкові заходи для стабілізації рубля», – сказав Клеменс Графе, головний економіст Goldman Sachs у росії.
«Обмежити волатильність рубля без адекватних резервів складніше, а рубль уже розпродано, що має наслідки для інфляції та ставок».
Goldman Sachs підвищив свій прогноз інфляції в росії на кінець року до 17% у річному обчисленні з попереднього прогнозу в 5%.
Економічне зростання також сильно постраждає, Goldman Sachs знизив свій прогноз ВВП в росії на 2022 рік із 2%-го зростання до 7%-го скорочення.
«Фінансові умови погіршилися до рівня 2014 року (анексія Криму Росією), внутрішній попит скоротиться на 10% [у річному обчисленні] або більше», – сказав Графе.
«Експорт скоротиться на 5% у річному обчисленні через фізичні перешкоди для експорту через чорноморські порти, які відіграють важливу роль для перевезення навалювальних вантажів, та ризику санкцій», – додав він.
Цей масштаб зниження аналогічний падінню на 7,5% під час фінансової кризи 2008–2009 років і скорочення на 6,8% під час фінансової кризи в росії 1998 року.
Базовий прогноз Capital Economics також передбачає скорочення ВВП Росії 2022 року на 5% порівняно з попереднім прогнозом зростання на 2,5%, а річна інфляція досягне 15% цього літа.
Найгірший сценарій для Росії з погляду міжнародних санкцій включатиме обмеження на потоки нафти та газу, які становлять близько половини всього експорту товарів і третину державних доходів.
«Обмеження їх також перекриє енергетичним компаніям ключове джерело доларових доходів і, напевно, спричинить набагато серйознішу фінансову кризу в росії», – наголосив аналітик.