Слідчі Міжнародного кримінального суду в четвер вирушили в Україну, щоб розпочати розслідування можливих військових злочинів, заявив в інтерв'ю головний прокурор трибуналу Карім Хан, передає Reuters.
Офіс прокурора перевірить, чи є докази військових злочинів, злочинів проти людяності та актів геноциду – правопорушень, що підпадають під юрисдикцію суду – з боку всіх сторін у конфлікті.
Відповідаючи на запитання про артилерійські удари по містах та селищах України, Хан сказав: «Будь-яка сторона, яка завдає ударів безпосередньо по цивільних особах або цивільних об'єктах, вчиняє злочин відповідно до Римського статуту та міжнародного гуманітарного права».
Сотні мирних жителів України було вбито з того часу, як 24 лютого президент росії путін віддав наказ вторгнутися на територію сусідньої держави.
Росія заперечує, що стріляє по мирних жителях, і заявляє, що її мета – «роззброїти» Україну та заарештувати лідерів, яких вона хибно називає неонацистами.
Міжнародний кримінальний суд (МКС), до якого входять 123 держави-члени, переслідує осіб, винних у найжахливіших злочинах, коли країна не може або не хоче цього робити.
Ні Росія, ні Україна не є членами МКС, а Москва не визнає трибунал, відкритий у Гаазі в 2002 році.
Однак у 2014 році Україна підписала декларацію, яка надає суду юрисдикцію щодо тяжких злочинів, скоєних на її території з 2014 року, незалежно від громадянства злочинців.
«Право війни продовжує діяти, і ми маємо чітку юрисдикцію, – сказав Хан. – Це нагадування всім угрупованням, усім сторонам конфлікту про те, що вони мають поводитися відповідно до законів війни».
За словами Хана, якщо буде встановлено, що військові злочини були скоєні в Україні, його відомство простежить за доказами по всьому ланцюжку командування до найвищих рівнів політичного та військового управління.
Початкова група розслідувачів, відправлена у четвер, складається зі слідчих, юристів та людей, які мають особливий досвід у воєнних операціях.
Прокуратура Гааги просить усіх, хто має документальні свідоцтва про можливі військові злочини росії в Україні, передавати ці матеріали на електронну пошту otp.informationdesk@icc-cpi.int.
Це можуть бути фото, відео, документи, свідчення свідків. У прокуратурі чекають на докази наступних фактів:
- вбивства мирних жителів,
- ракетно-бомбові та артилерійські удари по лікарнях, школах, житлових будинках та інших цивільних об'єктах.
Писати можна будь-якою мовою.