Європа якомога швидше має прийти до незалежності від російських енергетичних ресурсів. І добре підготуватися до наступної зими. Про це заявив голова Європейської ради Шарль Мішель за підсумками надзвичайного саміту ЄС у Версалі.
Атака Росії на Україну показала важливість для Європи забезпечення незалежності не лише енергетичної, а й у сфері космосу, кібербезпеки, оборони та економічної стійкості, наголосив він.
«Ми не відступимо від своїх планів на крок», – запевнив Шарль Мішель.
Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн наголосила, що доля України тісно пов'язана з Євросоюзом.
«Атака росії на Україну – це виклик для всієї Європи. Ми повинні з усією відповідальністю проявити єдність і солідарність. Ця криза показала нам, яка реальність насправді. Ми маємо взяти на себе більше відповідальності, ніж раніше», – зазначила вона.
«Ми повинні насамперед позбутися енергозалежності від росії і прискорити перехід на відновлювані джерела енергії. Ми впевнені, що енергетичний ринок підтримає нас», – сказала фон дер Ляйєн.
За її словами, розв'язана путіним війна позначилася на безпеці Євросоюзу, том у цій ситуації ЄС має збільшити інвестиції в оборонну сферу.
Також вона анонсувала нові санкції проти росії.
«Потрібно ще більше відокремити режим путіна від світової економіки. Ціна, яку росія заплатить за агресію проти України, буде надзвичайно висока», – наголосила глава ЄК.
Заявка України на членство в Євросоюзі буде розглянута в якомога швидші терміни, пообіцяла фон дер Ляйєн.
«Ми відкриваємо шлях до вступу України в ЄС», – зазначила вона.
Головні тези, які озвучив президент Франції Еммануель Макрон:
*Ми продовжуватимемо наш санкційний тиск на росію. Ми віримо, що ці санкції змусять російський режим припинити свою політику.
* Українці, двері Європи для вас відчинені. Заявку України на вступ до ЄС буде розглянуто за першої нагоди.
* Щодо енергетики. Ми вже заклали фундамент енергетичної незалежності та умови для скорочення частки природного газу в межах нашої кліматичної політики.
* Російська агресія змусить прискорити реалізацію заходів для того, щоб ми стали повністю незалежними від російських енергоносіїв.
* Нам також треба убезпечити ринок від стрибків цін на енергоносії.
* До 2027 року країни Євросоюзу ніяк не повинні залежати від російських нафти, вугілля та газу. Для цього ми повинні переглянути також нашу промислову політику і надавати державну підтримку бізнесу.
* Ми вже почали закладати фундамент енергетичної незалежності в межах нашої кліматичної стратегії. Наприкінці березня треба буде проаналізувати сьогоднішню ситуацію та розробити базові засади в галузі енергетичної незалежності Європи. Ми маємо розробити єдину програму.
* Оборона та енергетика – наші пріоритети. Ці два напрями потребують як державних, так і приватних інвестицій. Це інвестиції в наше майбутнє.