Що сталося. Віцеканцлер Німеччини та Федеральний міністр економіки та захисту клімату Роберт Габек дав інтерв`ю німецькому виданню Frankfurter Allgemeine, у якому визнав, що країни НАТО були непослідовними у своїй позиції щодо російської агресії.
Джерело. Інтерв`ю опубліковано на сайті видання.
Деталі.
Про Україну
Габек вважає, що тримати «відкриті двері» для України і водночас говорити: «вам туди не можна», для Заходу було помилкою. Він визнає, що Україна почувалася в пастці між двох вогнів – з одного боку, її заохочують працювати у напрямку демократії і свободи, а з іншого боку, їй не дозволяли приєднатися. «Ми повинні визнати, що ми у своїй позиції були непослідовними» – каже Габек.
За його словами, вступ України до НАТО та постачання важкого озброєння в Україну могли би спровокувати конфронтацію з Росією набагато раніше.
Про постачання військової допомоги
Роберт Габек каже, що рішення про постачання зброї було правильним та водночас найважчим. Він зазначає, що «українці використовують зброю і це означає, що в результаті гинуть російські солдати. Деякі з них – дуже молоді чоловіки, яким сказали, що вони збираються на навчання, і раптом їм доводиться стріляти в людей, з якими інакше вони могли б грати у футбол».
Про історичні паралелі
Габек підкреслює, що йому не подобаються історичні паралелі. На його думку, кожна війна особлива, і її завжди потрібно оцінювати в контексті. «Зараз у серці Європи йде масштабна війна, і всі наші зусилля повинні бути спрямовані на її припинення» – додає віцепрем`єр Німеччини.
Про відносини із США
За словами Габека, переговори у США були сформовані війною та її зовнішньополітичними наслідками.
Він виголосив позицію Німеччини у США: «Ми велика країна, ми найсильніша економіка Європі, але, виходячи з нашої історії, ми не можемо розділити світ на чорне і біле і оголосити: а тепер давайте розповімо вам, що робити. Нам важливо не ототожнювати «лідерство» з пафосом і зарозумілістю. Наша готовність брати на себе відповідальність передбачає готовність слухати заперечення».
Про російський газ і нафту
Роберт Габек зазначив, що «розуміє усіх, хто закликає до негайного ембарго через путінську війну», але каже, що «повинен подумати, які наслідки мають рішення Німеччини». Зокрема, він каже: «йдеться не про те, щоб пожертвувати часткою індивідуального комфорту, а про глибокі економічні та соціальні обмеження».
За його словами, якщо буде негайна заборона, то у Німеччині почнеться економічний спад та висока інфляцію, сотні тисяч людей втратять свої робочі місця, а для декого суттєво подорожчає дорога на роботу, опалення та електроенергія.