Сьогодні 18 березня відбулася телефонна розмова між главою Китаю Сі Цзіньпінем і президентом США Джо Байденом. Лідери обговориои двосторонні відносини та «питання, що становлять спільний інтерес», повідомили китайські державні ЗМІ.
Розмова тривала досить довго – майже 2 години, чого не бувало раніше.
«Відносини між державами не можуть перейти до стадії військового протистояння. Конфлікт та конфронтація нікому не цікаві. Мир і безпека – найдорожчі скарби міжнародної спільноти», – цитує Сі телеканал CNN.
«Як постійні члени Ради Безпеки ООН та представники двох найбільших економік світу ми повинні не тільки вести розвиток китайсько-американських відносин правильним шляхом, але й виконувати свої міжнародні зобов'язання та докладати зусиль для миру та спокою в усьому світі», – заявив Сі Цзіньпін.
«У світі немає ні миру, ні спокою, – визнав Сі. – Українська криза – це те, чого ми не хочемо», – наголосив він, все ще не називаючи війну в Україні війною.
«В останні кілька днів з'явилися ознаки зміни висвітлення війни в Україні в китайських державних ЗМІ, що може відображати спробу Пекіна дистанціюватися від Москви», – заявив напередодні старший віце-президент консалтингової фірми Teneo Габріель Вільдау.
Як зазначає France-Presse, президент США під час переговорів мав намір закликати Китай чітко дистанціюватися від Росії після вторгнення в Україну. Заступник держсекретаря США Венді Шерман виклала CNN завдання цих переговорів:
«Ми хочемо, щоб Комуністична партія Китаю, яка є дуже важливою силою на міжнародній арені, зрозуміла, що її майбутнє – за США, Європою, іншими розвиненими і країнами, що розвиваються. Її майбутнє не в тому, щоби підтримувати путіна».
Минулого тижня представники Пентагону заявили, що москва запросила у Пекіна військову та економічну допомогу для ведення війни проти України, і що, за попередніми повідомленнями розвідки, Китай погодився.
Представники урядів росії та Китаю публічно заперечують, що москва зверталася по допомогу до Пекіна.
Але безпрецедентні економічні санкції, введені проти росії членами НАТО і країнами G7 у відповідь на вторгнення, залишили росію в ізоляції і, як кажуть деякі аналітики, тепер вона потребує фінансової допомоги та військових поставок.
Представники міністерства оборони заявили, що Пекін, схоже, відкритий для поставок в росію військових матеріалів. Але поки що мало ознак того, що Китай відкрито допомагатиме москві ухилятися від економічних санкцій.
Пекін мало зацікавлений у тому, щоб бути втягнутим у економічну битву між путіним та рештою розвиненого світу.
«Китай не є стороною кризи і не хоче, щоб санкції вплинули на Китай», – заявив міністр закордонних справ Ван І під час телефонної розмови в понеділок з міністром закордонних справ Іспанії Хосе Мануелем Альбаресом.