В оточенні російського президента спостерігається певний розкол. Про це заявив журналіст і засновник проєкту Bellingcat Христо Грозєв.
Зокрема, 18 березня один з дуже наближених до путіна людей – Аркадій Дворкович – пішов із посади глави фонду «Сколково», а 25 березня ще один друг путіна – Анатолій Чубайс – звільнився з поста спеціального представника президента з питань сталого розвитку та зв'язків з міжнародними організаціями і покинув росію: соцмережі облетіло фото, де він намагається зняти готівку в одному з банкоматів Стамбула. Чубайса називали «архітектором путінського режиму».
Розкол путінської еліти неминучий, стверджує Христо Грозєв.
«Не було в історії випадків, щоб якийсь правитель, государ, завдавав своїй еліті таких великих збитків – фінансових і пов'язаних з їхнім стилем життя – а вони після цього залишалися поруч із ним. Єдиний виняток – якщо укладена якась угода, яку правитель може їм запропонувати. У цьому разі путін не може своїй еліті запропонувати жодної угоди. Це повністю відрізняється від ситуації 2014 року, коли був Крим, тоді путін запропонував олігархам частину Криму або ще якісь вигоди. Імпортозаміщення також було частиною цієї угоди.
Станом на сьогодні всі ці плюси здаються крихітними порівняно з втратами, яких зазнала кремлівська еліта після вторгнення росії в Україну 24 лютого, зазначає Грозєв.
«Це втрати не лише фінансові, хоча вони втратили щонайменше 75% своїх багатств, вони втратили 100% свого стилю життя – ніхто з них вже не є «рукопожатным», усі вони стали ізгоями. Вони цього не пробачать і шукатимуть виходи з цього. Найпростіший спосіб – сказати «Я не з ним» і дистанціюватися, але більшість із путінських олігархів не можуть цього зробити, тому що міцно приклеєні до нього. Тому в них залишається один варіант – думати, як путіна «поміняти». Їхні старші товариші його привели, вони ж тепер мають його усунути. Єдине питання – коли це станеться», – стверджує журналіст-дослідник.
За словами Христо Грозєва, який посилається на свої джерела, одразу після зустрічі головних російських олігархів із путіним, під час якої він їм намагався пояснити причини військового вторгнення в Україну, олігархи зібралися на окрему зустріч – тільки між собою.
Вони були дуже незадоволені війною і тим, що їх не попередили. А щодо слів путіна про нібито необхідні причини для вторгнення, вони назвали це «маячнею божевільного» і погодилися, що ця війна не має жодного сенсу.
Грозєв зазначає, що, за його даними, внутрішня опозиція до путіна досить масштабна.
Майже нікого не було попереджено про цю війну – не тільки олігархів, а й політичну еліту, на зразок [міністра МЗС рф] Лаврова, і навіть ФСБ. Про війну знала лише невелика структура всередині ФСБ – П'ятий відділ, який докладав путіну, що Україна вже готова прийняти війська путіна як «освободітєлєй».
Для зміни влади має пройти певний час, коли стане ясним баланс сил. На думку Грозєва, найбільш імовірним приводом для держперевороту є вуличні протести, як і в інших країнах – у Казахстані або Киргизстані.
«[Російські] силовики – не за путіна, – вважає засновник Bellingcat. – Зважаючи на кількість «зливів» на всіх рівнях правоохоронної системи можна стверджувати, що силовики – не за путіна».
Нагадаємо: Британія ввела нові санкції проти російських олігархів і чиновників.